Rada Gminy Gorzyce – To opłata marszałkowska, rosnące wynagrodzenia, zły system przyczyną wysokiej ceny za odbiór odpadów.

0
2176

Rada Gminy Gorzyce- To opłata marszałkowska, rosnące wynagrodzenia, zły system przyczyną wysokiej ceny za odbiór odpadów.

Podczas poniedziałkowej XV sesji RG Gorzyce to nie uchwalenie budżetu gminy, czy uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej, dofinansowania do GOTSiR Nautica w wysokości 254 zł za godzinę czy dofinansowanie gminie Lubomia w wysokości 65 tys zł na utrzymanie Straży Gminnej na rok 2020 nie wzbudziło tyle emocji jak głosowanie nad Petycją złożoną(17.11.19) przez mieszkańca Czyżowic w sprawie sprzeciwu co do ustalonej kwoty za odbiór odpadów w naszej gminie w wysokości 28,50 zł(segregowane). Pod petycją podpisało się ponad 800 mieszkańców naszej gminy.

Rozpatrzeniem petycji zajęła się 9 grudnia Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która uznała tą petycję za nieuzasadnioną.
W uzasadnieniu można usłyszeć że zrobiono wszystko by cena wywóz odpadów nie wzrosła, lecz mimo ograniczenia odbioru odpadów zielonych- czyli odbiór worków brązowych spod posesji z 10 sztuk do 5 sztuk, ograniczenia odbioru popiołu w okresie zimowym do jednego razu w miesiącu. Zmieniono także rozliczenie z ryczałtowego na ilościowy, wprowadzono także urządzenia monitorujące na samochodach (śmieciarki) wszystkie te zabiegi ze strony UG nie miały większego wpływu na wysokość opłaty ponieważ istotnym elementem w cenie jest wysokość opłaty marszałkowskiej jaką trzeba płacić RIPOK ( regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych) uległa zmianie w stosunku do roku 2019 czyli jej wzrost z 170 zł za tonę do ceny 270 zł za tonę w 2020 roku, rosnące wynagrodzenia, jedna startująca firma w przetargach(raport UOKiK). Ciągle rosnące ceny to także to, że system obioru odpadów źle funkcjonuje w całym kraju a gminy nie mają wpływu na jego zmianę, zbyt wiele zależy od czynników zewnętrznych.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki komisja uznała petycje za u nieuzasadnioną.

W dyskusji nad uzasadnieniem projektu uchwały nad złożoną petycją zabrali głos przybyli na to spotkanie mieszkańcy wraz z panem Leszkiem Pukowskim na czele, który składał tą petycję w UG, wójt gminy Daniel Jakubczyk, przewodniczący RG Piotr Wawrzyczny, zastępca przewodniczącego Daniel Kurasz, Piotr Zimnym Alicja Zuch, Urszula Wachtarczyk, Magdalena Sieńko,Izabela Borecka, Izolda Gajowska. Dyskusja była czasem bardzo emocjonująca, czasem irytująca i czasem merytoryczna.

Przedstawiamy kilka ciekawych wypowiedzi w skrócie:
Leszek Pukowski Panie wójcie wydając taką decyzję, głosując za, głosujecie przeciwko mieszkańcom, w innych gminach mają 12- 15 czy 21 zł my w naszej mamy najwięcej, czemu tak jest?. Czy potrafi pan spojrzeć ludziom w oczy Panie wójcie i powiedzieć że nic się nie dało zrobić? – z sali schychać brawa.

Daniel Jakubczyk- wójt gminy odpowiada nie jest prawdą ze opłaty w tych gminach wynoszą 12 czy 15 zł lecz po przetargach kwoty są następujące: Lubomia 28 zł było 19, Krzyżanowice 26-29 zł było 8-13, Wodzisław 26,10 zł było 12.

mieszkaniec Gorzyc pyta dlaczegomusi płacić za wywóz popiołu skoro ogrzewa dom gazem i nie produkuje ani grama popiołu?

Wójt gminy – możemy jako gmina rozliczać śmieci , działać w ramach ustawy a są to trzy rodzaje; Liczba mieszkańców, powierzchnia lokum, czy ilość zużytej wody. Nie ma możliwości obniżyć stawki dla tych co ogrzewają domy gazem.

Dodał także że w przyszłości nie będzie dofinansowania do wymiany pieców(kopciuchów) na piece 5 generacji tam gdzie jest wybudowana i istnieje siec gazociągowa.

Piotr Zimny z komisji rewizyjnej
do pana co pali gazem – ten system odbioru jest systemem solidarnościowym, jedni oddają kubeł 120L a drudzy kontener na 4 kółkach i jakoś sprawiedliwie musi być wypośrodkowane.

Leszek Pukowski w emocjonującej wypowiedzi – My jako mieszkańcy nie zgadzamy się z tym, głosowanie za taką uchwałą to głosowanie przeciwko mieszkańcom.

Daniel Kurasz- nie głosujemy przeciwko mieszkańcom, głosujemy dla dobra mieszkańców. Robimy wszystko by ta stawka była najniższa.

Izabela Borecka – na chwilę obecną zrobiliśmy wszystko by ta cena nie przekroczyła 30 zł.

Magdalena Sieńko – odpierając zarzutu pana Pukowskiego – Ja mam wrażenie że my o wozie a Pan o kozie!

Na sesji pojawił się także przedsiębiorca z Rogowa, który był oburzony karami 40 EURO jakie nałożyła gmina za opóźnione płatności faktur. Np. ok 12 zł opóźnienie jednego dnia to odsetki ok 30 groszy kara niewspółmierna bo to 40 euro. W dodatku firma nie posiada zadłużenia w stosunku do UG Gorzyce lecz płacone faktury miały opóźnienia jedno czy dwudniowe, zero karnych odsetek a kary za spóźnione faktury od 2016 roku nałożone przez UG to ok 8 tys zł. Posłuchajcie i oceńcie sami.

Całość dyskusji można zobaczyć , wysłuchać pod tym linkiem. Sami państwo oceńcie kto ma racje w tym temacie a swoje opinie wyraźcie na naszym profili FB.

obrady XV Sesji rady gminy Gorzyce

Od redakcji – W końcu można być zadowolonym że mieszkańcy przyszli na sesję rady gminy i wyrazili swoje opinie, wylali żale, przypomnieli radnym że to oni ich wybrali po to by dbać o wspólne potrzeby. Lecz dyskusja w tym dniu o śmieciach była nie trafną bo rada gminy już w listopadzie przegłosowała tą uchwałę a umowa z firmą została już podpisana. Tak więc obecni na sesji mieszkańcy gminy podnieśli adrenalinę radnym przed świętami i tylko szkoda że tak licznie nie stawiają się co miesiąc na sesjach.
Jest drogo i będzie drogo bo nikt nie wie jak potoczy się sprawa w 2021 roku czy cena opłaty środowiskowej(marszałkowskiej) nie wzrośnie. Teraz piłeczka leży po stronie rządu – czas na zmianę ustawy, wprowadzenie recyklingu, kaucji sprawdzenie czy nie są łamane przepisy przez firmy przystępujące do przetargów (monopol) bo jeśli dalej będziemy iść w tą stronę to za parę lat będziemy płacić za odbiór śmieci jak za złoto a cierpieć będziemy my wszyscy a najbardziej lokalne samorządy, radni i włodarze miast i gmin. Z drugiej strony jak mówi obecny Prezydent RP A.Duda jest drogo bo coraz więcej zarabiamy. No i jeszcze jedna rzecz, sprawa stawki za śmieci nie jest jeszcze zakończona przez mieszkańców ponieważ organizują pikietę pod UG Gorzyce w dniu 3 stycznia 2020 roku.

Bogusław Jordan

P.S
Przypominamy ze ceny za odbiór odpadów w 2020 roku to:
28,50 zł za segregowane
26,50 za segregowane przy uwzględnieniu w deklaracji że posiada się kompostownik
85 zł opłata za niesegregowanie śmieci (oddawanie tylko zmieszanych)

harmonogram odbioru na rok 2020