Wielka Zbiórka Książek ruszy 8 września w całej Polsce!

0
720

Wielka Zbiórka Książek ruszy 8 września w całej Polsce!

– Dzięki zebranym książkom Fundacja Zaczytani.org otworzy Zaczytane Biblioteki dla dzieci i dorosłych w szpitalach, domach dziecka, domach seniora, hospicjach i innych placówkach pomocowych.
– W Gorzycach książki można oddać w placówce Alior Banku przy ul. Rybnickiej 26 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
– Kontakt telefoniczny z naszą placówką 32 451 12 33 lub 665 779 898.
– Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

Już 8 września w Polsce rozpocznie się książkowe pospolite ruszenie. W kilkudziesięciu miastach powstaną punkty zbiórki, do których każdy będzie mógł przynieść przeczytane pozycje. Dzięki zebranym książkom Fundacja Zaczytani.org otworzy kolejne Zaczytane Biblioteki w szpitalach i placówkach pomocowych.

Wielka Zbiórka Książek to coroczna kampania społeczna, której celem jest zebranie jak największej liczby książek, które zostaną przekazane do szpitali i ośrodków, w których literatura ma szczególne znaczenie.

– Dla nas książka jest pretekstem do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym czy nawet między grupami społecznymi. Naszą misją jest pokazywanie ludziom, jak ważną rolę może odgrywać książka w procesie leczenia czy w trudnej codzienności – mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Anna Dereszowska, Grażyna Wolszczak, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Artur Barciś.

Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!

Takie hasło przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek od pierwszej edycji. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

W Gorzycach książki można oddać w placówce Alior Banku przy ul. Rybnickiej 26 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Pełna lista punktów zbiórki książek znajduje się TUTAJ.

Odwiedź Zaczytany Szlak!

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek odbędą się trzy wystawy Zaczytanych Ławek – niezwykłych mebli miejskich w kształcie otwartych książek. Te niepowtarzalne eksponaty łączą czytelnictwo ze sztuką. Każda ławka to inny projekt będący artystycznym wyrazem danego twórcy. Jedne ujmują prostotą, żartem, inne mają na sobie mnogość metafor i dostarczają głębokiego przeżycia estetycznego. Przy każdej ławce będzie umieszczony kod QR, który pozwoli na pobranie bezpłatnego audiobooka.

Wystawy odbędą się w: Warszawie (teren zewnętrzny przed PKiN od strony Kinoteki), Gdańsku (Forum Gdańsk) i Krakowie (Galeria Kazimierz). Można je będzie odwiedzać od 8 września do 11 października.

Wystawom będą towarzyszyć wydarzenia czytelnicze z udziałem ambasadorów fundacji. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sobotnich spotkaniach przy Zaczytanych Ławkach w Warszawie (12 września), Krakowie (19 września) oraz Gdańsku (26 września).

Premiera bajek edukacyjnych – już 8 września!

Fundacja Zaczytani.org stara się pokazać, że książka może służyć nie tylko do czytania. Książka jest pretekstem do budowania relacji, nauki identyfikacji i nazywania emocji, do stwarzania przestrzeni do prawdziwej rozmowy. Książka jest tylko początkiem!

W myśl za tą ideą powstał program edukacyjny, w ramach którego – po raz pierwszy w historii Fundacji Zaczytani.org – stworzyliśmy trzy bajki edukacyjne wspólnie z Alior Bankiem. Tematem przewodnim są NOWE TECHNOLOGIE. To nie tylko zabawne opowieści, ale też materiał dodatkowy dla rodziców, nauczycieli, opiekunów, wychowawców. Każda z publikacji zawiera część merytoryczną, która wprowadza w świat bajkoterapii i podaje instrukcję, jak pracować z książką.

Książki będzie można pobrać już 8 września pod adresem www.zaczytani.org/bajki.

Wesprzyj Wielką Zbiórkę Książek! Co możesz zrobić?

*Oddaj książkę w jednym z punktów zbiórki.
*Poinformuj o akcji znajomych i rodzinę.
*Dodaj zaczytaną nakładkę na zdjęciu profilowym na Facebooku.
*Dodawaj zdjęcia i informacje o Wielkiej Zbiórce Książek w swoich social mediach, oznaczając Zaczytanych (FB: zaczytani.org, IG: zaczytani_org) oraz dodając #WZK.
*Jeśli mieszkasz w jednym z siedmiu głównych miast WZK (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), zaangażuj się w wolontariat – sortuj z nami książki! Więcej informacji: wzk@zaczytani.org

Wielka Zbiórka Książek została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów 7 miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org jest Alior Bank. Partnerami Wielkiej Zbiórki Książek są Fundacja KPMG i AVIVA.
Więcej informacji o Wielkiej Zbiórce Książek: www.zaczytani.org