Jak nie radni, to rząd uderza nam po kieszeniach. Nowe podatki w 2021 roku.

0
1452

fot źródło: dotyczy.pl

Bardzo trudno znaleźć kraj, który w światowym kryzysie wprowadza nowe podatki. Polska właśnie do nich się zalicza. Premier podtrzymał plany wprowadzenia całkowicie nowych podatków w czasie największej w historii recesji. Argumentował to dbaniem o zdrowie Polaków i ratowaniem polskich przedsiębiorców.

Podwyżka abonamentu RTV
Stawki abonamentu RTV na 2021 rok, zgodnie z informacją przekazaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, wyniosą odpowiednio:

za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc,
za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego – 24,50 zł za miesiąc.


Podatek cukrowy

Od 1 stycznia 2020 roku producenci słodkich napojów i hurtownie sprzedające ten towar zostaną objęte opłatą, która ma trafić do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Podatek podzielony jest na opłatę stałą i zmienną.
Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Podatki-zmiany-2021.-Jakie-nowe-oplaty

Podatek „od małpek”

Ta danina, która również wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku, jest zapisana w tej samej ustawie, co opłata cukrowa.
Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Podatki-zmiany-2021.-Jakie-nowe-oplaty

Opłaty za prąd

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie tzw. opłata mocowa podwyższy rachunki za prąd gospodarstwom domowym i firmom.
Opłata mocowa spowoduje podwyżki rachunków za prąd o ok. 10-12 zł miesięcznie.

Likwidacja ulgi abolicyjnej

Do tej poru polski podatnik, który pracował za granicą, nie musiał płacić podwójnie – w Polsce i w państwie, w którym pracuje. Jednak tę ulgę zniosła ustaw przyjęta w październiku przez Sejm

Podatek od psa – w naszej gminie taki podatek nie obowiązuje.

W 2021 rokugórny limit wzrośniei wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego psa, czyli o prawie 5 zł więcej niż w tym roku. Obecnie wynosi 125,40 zł.

Opłata targowa i uzdrowiskowa

Podwyżki dosięgnąć mogą również innych opłat lokalnych, do których należą opłata targowa i uzdrowiskowa.

Maksymalna opłata targowa może wzrosnąć do 823,11 zł dziennie (obecnie 792,21 zł). Natomiast opłata uzdrowiskowa może być podniesiona o 18 groszy do 4,66 zł dziennie

Podatek handlowy

W budżecie na 2021 rok zaplanowany jest także podatek handlowy, choć brak jest informacji jak będzie wyglądał. Przepisy regulujące tą daninę weszły w życie w 2016 roku.

Podatek od deszczu (od 2022 roku)
Zgodnie z przedstawionym projektem wysokość podatku od deszczu nie będzie uzależniona od wielkości działki – jak pierwotnie zapowiadano. W myśl projektowanych przepisów podatek od deszczu występować będzie pod postacią trzech stawek:

1,50 zł za 1 m2 na rok – w przypadku działki bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
0,90 zł za 1 m2 na rok – w przypadku działki z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
0,45 zł na 1 m2 na rok – z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.


Podatek od nieruchomości
– ten podatek w naszej gminie pozostaje bez zmian!

Tu już nie da się uniknąć daniny. Podatek od nieruchomości płaci każdy właściciel mieszkania bądź domu, a także budynku czy terenu przeznaczonego na cele gospodarcze czy rolnicze. W 2021 r. podatek ten może zostać podwyższony.

Stawki podatku każdego roku mogą być podwyższone podwyższona o współczynnik rosnącej inflacji, odnotowany w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Inflacja w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 3,9 procent – oznacza to, że o tyle wzrosnąć może podatek od nieruchomości w 2021 roku

Wyższe składki na ZUS

W styczniu 2021 roku zostanie podana wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Eksperci, na których powołał się „Fakt” wskazali, że duży ZUS wyniesie po podwyżce ok. 1450 zł. Obecnie to 1431 zł.

Podatek CIT od spółek komandytowych
W tym momencie spółki komandytowe nie są objęte podatkiem CIT. Wspólnicy, posiadający udziały w tych spółkach, płacą podatek liniowy w wysokości 19 proc


Opłata depozytowa od wymiany oleju

Ma być płacona przy każdej wymianie oleju. Jej wysokość ma wynieść nawet 10 zł za litr oleju, co oznacza, że po ok. 20 tys. przejechanych kilometrów wymiana 6 litrów oleju będzie nas kosztowała nawet dodatkowych 60 zł.

Wyższa danina “solidarnościowa”,

Dziś płacą ją osoby z dochodem powyżej 1 mln zł, a jej stawka wynosi 4%. Rząd rozważa obniżenie progu, od jakiego pobierana jest danina do 250 tys. zł i zwiększenie stawki podatku do 8%.

Podwyżka akcyzy na samochody używane.
To najnowszy pomysł rządu, zapowiedziany przez wicepremier Emilewicz. Uzasadnieniem oczywiście ekologia.Oprócz podatków krajowych wprowadzone będą nowe podatki na poziomie unijnym. To efekt uzgodnień z ostatniego szczytu unijnego, które zaakceptował także rząd PiS.

Podatek od reklam,

Będzie wzorowany na podatku handlowym. Media będą odprowadzać określony procent obrotów ze sprzedaży czasu reklamowego, powierzchni reklamowej i reklam internetowych.

Opłata przekształceniowa OFE
Jest związana z planami całkowitej likwidacji OFE. W przypadku przekazania środków z OFE na IKE będzie pobrana dodatkowa opłata w wysokości 15%. Przeciętnie na OFE każdy Polak ma obecnie ok. 8,5 tys. zł, co oznacza, że w wyniku opłaty przekształceniowej straci ponad tysiąc złotych.

źródło: radio ZET, FAKT, Dotyczy.pl