Akcja Zima – zgłoś interwencje w UG, sołtysa lub u wykonawcy usługi. Wykaz. Odśnież chodnik to twój obowiązek. Ale…

0
920

Akcja Zima – zgłoś interwencje w UG, sołtysa lub u wykonawcy usługi.

Wykaz wykonawców usług odśnieżania i posypywania dróg w ramach Akcji Zima w sezonie 2020/2021

file:///C:/Users/Dell/Downloads/AKCJA%20ZIMA%202021.pdf

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodnika?

Jesteś właścicielem nieruchomości i stoisz przed dylematem czy do Ciebie należy obowiązek odśnieżania terenu przed bramą? Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela. Inaczej jest jednak, gdy pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni. Wtedy gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo osób przechodzących.

Kiedy nie musisz odśnieżać chodnika?
Każdy właściciel nieruchomości powinien zadbać o prawidłowy stan chodnika, który będzie bezpieczny dla przechodzących osób. Nie musisz jednak martwić się o odśnieżanie chodnika:

Twoje ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze. Wypróbuj porównywarkę cen polis i w kilka kliknięć sprawdź, ile zapłacisz.
który nie znajduje się bezpośrednio przy granicy Twojej nieruchomości,
jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodu w miejscu przeznaczonym na ruch pieszy,
z przystanków autobusowych czy tramwajowych, które są wyraźnie wydzielone krawężnikiem lub znakiem poziomym torowisk pojazdów szynowych.
Kiedy trzeba odśnieżać chodnik?
Według prawa, właściciel nieruchomości musi zadbać o pozbycie się zanieczyszczeń chodnika takich jak śnieg, lód i błoto. To one są często niebezpieczne dla osób przechodzących i mogą spowodować tragiczny w skutkach upadek. Na płytach nie powinno być żadnych uszczerbków w postaci dziur czy nierówności, które mogą spowodować niespodziewany wypadek pieszego.

Warto zatem wziąć pod uwagę zarówno uprzątnięcie miejsca dla pieszych o każdej porze roku, a szczególnie jesienią i zimą, kiedy pojawia się błoto oraz śnieg. Za nieodśnieżenie chodnika grozi Ci kara pieniężna, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany. Wynika to z art. 117 kodeksu wykroczeń. Jako właściciel nieruchomości pamiętaj także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji, ponieważ to również należy do Twoich obowiązków. Może okazać się, że przy dużym wietrze, śnieg czy sople spowodują uszczerbek na zdrowiu przechodniów.