Gorzyce. Ogrzewasz dom ekologicznie, nie „produkujesz” popiołu, jednak nie licz na ulgę w opłacie śmieciowej!

0
641

Gorzyce. Ogrzewasz dom ekologicznie, nie „produkujesz” popiołu, to i tak nie licz na ulgę w opłacie śmieciowej!

Jak wszyscy wiemy opłata za wywóz czy odbiór śmieci jakie wytwarzamy w naszych domach jest dosyć wysoka, wynosi 28,50 zł z jednozłotową ulgą dla tych co mają kompostownik.

W 2020 roku uchwalając taką kwotę radni tłumaczyli, że są pod ścianą, lobby firm recyklingowych, brak możliwości innego rozliczenia bo przy obecnie obowiązujących przepisach prawnych gdzie  są tylko trzy możliwości poboru opłaty od ilości osób na posesji, od posesji lub zużytej wody na danej posesji, tak więc Ci co ogrzewają domy  ecologicznie zostali zmuszeni do opłat w wysokości takich jak pozostali mieszkańcy.

Radni proponowali różne rozwiązania, jedną z propozycji radnych (rok 2020) było to by tym mieszkańcom którzy ogrzewają domy ecologicznie czyli gazem, prądem czy pompą ciepła obniżyć podatek od nieruchomości i jakoś zrekompensować poniesione straty w opłatach za wywóz śmieci w których nie jest oddawany popiół.

Rok minął, radni uchwalili nowe  podatki od nieruchomości w dodatku wyższe o 5% nie wprowadzając w żadnej ulgi dla w/w grupy mieszkańców.

Korzystając z okazji, podczas wolnych wniosków na XXXIV sesji RG Gorzyce skierowałem pytanie do wójta, przewodniczącego i radnych gminy Gorzyce co zrobili w tym temacie, dlaczego nie uwzględnili ulgi w podatku od nieruchomości dla osób, które ogrzewają domy ekologicznie, dlaczego mają płacić tyle samo co Ci, którzy 'produkują” popiół, co zrobili w ciągu roku zapytałem, niech mi to wytłumaczą?

Oczywiście nikt z radnych nie zabrał głosu, chyba zaschło im w gardłach po uchwaleniu sobie podwyżek diet i to sporych podwyżek diet.

Głos zabrał wójt gminy Daniel Jakubczyk, który odbijając piłeczkę w moją stronę, pytając czy wpłynęło jakieś pismo od mieszkańców w tej merytorycznej dyskusji zaznaczając że wszystko jest udostępnione w BIP urzędu gminy Gorzyce.

Jak mówi wójt, nie chce różnicować mieszkańców co do opłat i zależy mu na zachowaniu obecnej ceny za odbiór odpadów.

Lecz  samo w sobie, nasuwa się pytanie, czy obecna sytuacja w opłatach za „śmieci” nie różnicuje mieszkańców, bo co maja powiedzieć Ci co nie oddają popiołu, którzy zainwestowali dużo pieniędzy by nie truć środowiska oczywiście bez urazy dla tych co ogrzewają eckogroszkiem czy węglem, jaka tu sprawiedliwość?

P.S

Temat powróci na przełomie półrocza roku 2022, kiedy będą obliczane i uchwalane nowe (zapewne wyższe) opłaty za wywóz śmieci w gminie Gorzyce i wtedy zobaczymy co powiedzą radni tej grupie mieszkańców a z roku na rok będzie ich więcej. Będziemy się sprawie przyglądać i informować naszych internautów.

Tu oglądaj nagranie z e-sesji.