Stanowcze “NIE” dla budowy linii kolejowej w Turzy Śl.

0
1540
SONY DSC

Mieszkańcy Turzy Śląskiej zdecydowali – NIE DLA CPK, nie dla marnotrawienia pieniędzy podatników, nie dla odnowienia linii kolejowej Wodzisław – Jastrzębie.

W środę 13 kwietnia 2022r w SP w Turzy Śl odbyło się spotkanie konsultacyjne w związku z opracowaniem dokumentacji przedprojektowej dla projektu linii kolejowej Katowice – Granica państwa – Ostrava.
Organizatorem spotkania był wykonawca Studium Techniczno-Ekonomiczno- Środowiskowego (STEŚ) – konsorcjum firm Egis Poland, Egis Rail, JAF Geotechnika oraz Centralny Port Komunikacyjny.

W trakcie spotkania organizatorzy próbowali przekonać i wyjaśnić szczegółowo przebieg linii niebieskiej kolei oraz odpowiedzieć na pytania i wątpliwości mieszkańców.

Lecz za bardzo nie mieli argumentów na pytania padające z sali, które w szczególności dotyczyły zasad wypłaty odszkodowania za zajęte działki czy wysiedlenia. Tak więc po burzliwej dyskusji zostało przeprowadzone przez sołtysa Joachima Nielabę głosowanie w którym to zgromadzeni na sali sportowej prawie jednogłośnie sprzeciwili się budowie linii kolejowej biegnącej przez Turze Śląską, dwie osoby się
wstrzymały od głosowania.

****zobacz film z przebiegu głosowania FB/e-gorzyce.pl****

Jeszcze przed głosowaniem głos zabrał wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk, który także poinformował o stanowisku gminy Gorzyce i Rady Gminy Gorzyce – stanowisko to jest jednoznaczne “Nie dla budowy Kolei Szybkich Prędkości w miejscowości Turza Śląska i w gminie Gorzyce”. Jak mówił wójt w ostatnim czasie wydał 200 pozwoleń na budowę w Turzy a sama gmina się powiększa i zamieszkuje ją coraz więcej osób mimo niżu demograficznego i zadając końcowe pytanie skierowane do przedstawiciela CPK czy prędkość 120 km/h jest jakąś oszałamiającą i alternatywą dla istniejącej autostrady A1 i nie pozwoli by budowa takiej linii przyczyniła się do podziału wsi poprzez budowę estakad, murów oporowych, ekranów, by cała ta infrastruktura utrudniła życie mieszkańcom Turzy i Gminy Gorzyce.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC