Jodek potasu w Gminie Gorzyce

0
562

W ramach akcji prowadzonej pod nadzorem Wojewody Śląskiego do Gminy Gorzyce trafiło niespełna 30 tys. tabletek zawierających jodek potasu. Jodek potasu będzie wydawany Mieszkańcom tylko i wyłącznie w przypadku ogłoszenia zagrożenia.

– To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji w województwie śląskim ma na celu prewencyjne przygotowanie się na wypadek skażenia radiacyjnego. Choć warto podkreślić, że dzisiaj takiego ryzyka nie obserwujemy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę,
że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna – powiedział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.
Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni wszelkimi dostępnymi możliwymi kanałami informacyjnymi, jak chociażby poprzez SMS, regionalny system ostrzegania, media lokalne, czy nawet służby takie jak policja czy straż pożarna.

Jak dawkować?

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawki większej lub mniejszej od zalecanej może zagrozić zdrowiu. Nie należy stosować preparatów na własną rękę.
Jak podkreślił dr Janusz Strzelczyk wojewódzki konsultant ds. endokrynologii, powinniśmy przyjmować ten preparat w momencie, jeśli rzeczywiście dojdzie do skażenia radiacyjnego. Najbardziej narażone w tym przypadku (na działanie jodu radioaktywnego) są dzieci. Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a więc zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd też dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat może nawet zaszkodzić.
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku.
• dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki
(100 mg jodu),
• dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
• dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
• noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
• kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Preparatu nie mogą przyjmować:

• osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
• osoby z nadczynnością tarczycy,
• osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń
z hipokomplementemią),
• osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).

Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:

• Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
• Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
• Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb
o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.
• W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Poniżej znajduje się wykaz punktów na terenie Gminy Gorzyce, gdzie będą wydawane tabletki zawierające jodek potasu (tylko w przypadku wydania komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego).

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w Bełsznicy, ul. Raciborska 53
SZKOŁA PODSTAWOWA w Bluszczowie, ul. Wiejska 8
OŚRODEK KULTURY w Czyżowicach, ul. Strażacka 8
GMINNE CENTRUM KULTURY w Gorzycach, ul. Mikołaja Kopernika 8
ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY w Gorzyczkach, ul. Wiejska 30
SZKOŁA PODSTAWOWA Nr 2 w Gorzycach, Gorzyczki (Kolonia Fryderyk),
ul. Leśna 46
OŚRODEK KULTURY w Olzie, ul. Szkolna 7
ŚWIETLICA WIEJSKA w Odrze, ul. Główna 10
ŚWIETLICA WIEJSKA w Osinach, ul. 7 Kwietnia 2
ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY w Rogowie, ul. Szkolna 2
ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY w Turzy Śląskiej, ul. Ligonia 2b
ŚWIETLICA WIEJSKA w Uchylsku, ul. Wiejska 65