Zebranie wiejskie. Olzanie nie są zainteresowani gazyfikacją!. Na Dworcową wrócą ciężarówki? Skład Rady Sołeckiej. Zdjęcia.

0
1953
SONY DSC

Olzanie nie są zainteresowani gazyfikacją!

Podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się w piątek (18.01.19) w OK Olza, oprócz wyborów sołtysa i rady sołeckiej poruszono wiele ciekawych tematów. Jeden z mieszkańców poruszył temat gazyfikacji Olzy z pytaniem, co UG Gorzyce w tym temacie robi?

Każdy z mieszkańców sołectwa otrzymał do wypełnienia ankietę w sprawie „Zapotrzebowanie na gaz ziemny” (sołtys osobiście je roznosił), im więcej będzie chętnych – tym większe szanse na rozbudowę sieci, odzew był mizerny – mówił wójt gminy Daniel Jakubczyk. Na ok 450 posesji jakie znajdują się w sołectwie do UG wpłynęło 45 wypełnionych ankiet – dodał Józef Sosnecki. Tak więc hasło jakie padło z sali, że Olzanie nie są zainteresowani gazyfikacją ,wsi staje się coraz bardziej realne. W Czyżowicach gdzie zainteresowanie gazem było duże i już trwają prace projektowe.

 

Na Dworcową wrócą ciężarówki?

Kolejnym tematem to ulica Dworcowa i brakujący fragment chodnika łączący Olzę z Odrą (ok 320mb). Jest to bardzo niebezpieczne miejsce bo na łuku mówi jeden z mieszkańców i dodaje że od 2011 roku nic w tym temacie nie zrobiono a wójt lubi bardziej medialne inwestycje typu boiska w Gorzycach czy Rogowie. Z odpowiedzi wójta można wywnioskować ze nie będzie rozdrabniać wydatków jak jego poprzednik i inwestować w jakieś małe rzeczy czyli tam np. 60mb chodnika lub gzie indziej. Lepiej przeznaczyć większą kwotę powiatowi i wyremontować coś więcej tak jak np. ul. Zamkową i ul. Raciborską w Gorzycach. Co do boiska w Olzie przy szkole podstawowej jak wszystko pójdzie dobrze to może i w tym roku rozpoczną się tam prace.
Po informacji jaką udzielił sołtys, że PZD planuje przywrócić ruch taboru ciężkiego (pow, 12t) na ulicy Dworcowej, zgromadzeni na sali nie kryli zdziwienia, mówiąc że pierwszy raz o tym słyszą.
Jeśli by do takiej sytuacji miało dojść, to ulica zostanie wyremontowana łącznie z chodnikami i nawierzchnią od skrzyżowania w Olzie do wału w Odrze – mówił Józef Sosnecki. Oburzenie było dosyć duże, bo już teraz mimo ograniczenia do 12 ton to i tak jeżdżą tam lub raczej pędzą auta ciężarowe stwarzając duże zagrożenie. Jak ta sprawa potoczy się dalej to już tylko zależy od PZD ale myślę ze skończy się tylko na propozycji dodał sołtys.

Temat śmieci to temat rzeka, pytania, narzekania czemu tak drogo?, czemu tyle razy po popiół śmieciarki jeżdżą? Co w przyszłym roku, czy znów zdrożeje?. Odpowiedzi te same- ogłoszono dwa przetargi, pierwszy odrzucono do drugiego przystąpiły 3 firmy- wygrała ALBA z najniższą ceną 22,50 zł za śmieci segregowane – odpowiedział wójt gminy.
Od redakcji – cena za opłatę środowiskową za tonę odpadów w 2019 wynosi 170 zł a w przyszłym ma wynieść 270 zł a co za tym idzie w 2020 czekają nas kolejne podwyżki za odbiór śmieci.

Sołytysem na kolejna kadencję 2019 – 2024 został wybrany Józef Sosnecki w skład rady sołeckiej weszli: Sosnecki Józef, Krótki Bogusław, Lucyna Gajda, Justyna Wacławczyk,Marzena Hojka, Maria Kuczera,Grzegorz Płaczek, Jan Honisz,Jerzy Lipka .

Bogusław Jordan