Koronawirus . Aktualizacja. 3.12.2020r. Koronawirus w szpitalu w Rydułtowach

2
27273

3.12.2020
Koronawirus w szpitalu w Rydułtowach
4 pacjentów i 1 pracownik. Tak przedstawia się najświeższy bilans zakażonych covid-19 w rydułtowskiej lecznicy.

czytaj cały artykuł w nowiny.pl.
kliknij na poniższy link
https://www.nowiny.pl/zdrowie/172717-koronawirus-w-szpitalu-w-rydultowach.html
27.10.2020
Wstrzymane przyjęcia do PPZOZ

Powiatowy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, poinformował, że z dniem 26.10.2020 r. zostały wstrzymane przyjęcia pacjentów do Oddziałów: Chirurgii Ogólnej , oraz Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Wodzisławiu Śląskim – do odwołania.

22.10.2020
źródło:nowiny.pl
WOLOiZOL w Gorzycach z koronawirusem. Zakażony pacjent
Wczoraj jeden z pacjentów Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gorzycach uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Trwa postępowanie epidemiologiczne. Wczoraj i dziś od pracowników i pacjentów pobrano około 180 wymazów do testów.

więcej poniżej w linku.Czytaj całość na nowiny.pl
https://www.nowiny.pl/170990-woloizol-w-gorzycach-z-koronawirusem-zakazony-pacjent.html

19.10.2020r.
Basen Nautica Gorzyce

Zmiany w obostrzeniach
Z dniem dzisiejszym udostępniamy basen sportowy – 25 metrowy ( część rekreacyjna obiektu jest wyłączona z użytkowania) wyłącznie na zajęcia dla grup zorganizowanych z klubów sportowych (po wcześniejszej rezerwacji). Rezerwacje prosimy zgłaszać na sekretariat@nautica-gorzyce.pl.
Osoby indywidualne nie mają możliwości korzystania z pływalni. Inne podmioty ( np. szkółki pływackie) – w trakcie uzgodnień.
PS. Tęsknimy za Wami, ale dura lex sed lex.

16.10.2020r.

Gmina Gorzyce

Mając na uwadze zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w kraju, w trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników prosimy o ograniczenie wizyt w Urzędzie do niezbędnych. Zachęcamy do kontaktowania się z pracownikami Urzędu drogą elektroniczną – mailowo lub za pośrednictwem ePUAP oraz telefonicznie:
• telefonicznie +48 32 45 13 056 wew. 10, 15 – Biuro Obsługi Klienta
+48 32 45 13 056 wew. 32, 13 – Sekretariat
+48 32 45 13 056 wew. 33, 17 – Urząd Stanu Cywilnego
• przez e-mail: gorzyce@gorzyce.pl
• przez platformę ePUAP: /2415062/skrytka
W dalszym ciągu przy wejściu do budynku Urzędu umieszczona jest „skrzynka podawcza”, do której możecie składać dokumenty lub informacje (bez potwierdzenia złożenia dokumentu).
Klienci są przyjmowani na parterze w obydwu budynkach Urzędu w wyznaczonych miejscach obsługi, oddzielonych przegrodami, służących do kontaktów Mieszkańców z pracownikami.
Przypominamy, że dopuszczalna liczba interesantów w jednym czasie nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi (nie dotyczy opiekunów/kuratorów osób niepełnosprawnych, starszych oraz małoletnich) oraz pracownik/pracownicy Urzędu.
Klienci oczekujący zobowiązani są do zachowania odpowiednich, bezpiecznych odległości i obowiązkowo powinni mieć zasłonięte usta i nos oraz przed wejściem zdezynfekować ręce.
Pozostajemy do waszej dyspozycji!

10.10.2020r.

Koronawirus. Zapadły ważne decyzje, wracają godziny dla seniorów

Koronawirus w Polsce. Konferencja premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego (PAP, PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak)

– Ochrona seniorów to sprawa najważniejsza – zapewnia premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wracają godziny dla seniorów w sklepach i aptekach od godz. 10 do 12. Zmiana wejdzie w życie od czwartku 15 października.

06.08.2020

Od soboty (8 sierpnia) wraca obowiązek zasłaniania ust oraz nosa wszędzie w przestrzeni publicznej na terenie 9 powiatów w kraju, w tym również w powiecie wodzisławskim.

Dodatkowo:
– ograniczenia w komunikacji zbiorowej do 50% miejsc siedzących
– obowiązuje zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte siłownie, kina, sanatoria
– sport bez kibiców
– wesela do 50 osób oraz obowiązek ich rejestracji

Powiaty czerwone: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i pow. wodzisławski.

Powiaty żółte: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.
05.08.2020
1 września uczniowie wracają do szkół

Podczas dzisiejszej konferencji minister Piontkowski poinformował, że 1 września uczniowie spotykają się z nauczycielami w szkołach.

17.07.2020

Od 17 lipca zmienią się regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni – będzie w nich mogło uczestniczyć więcej niż 150 osób pod warunkiem zachowania zasad dystansu społecznego.

Zasady dystansu społecznego dla wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych:
kina, teatry, sale koncertowe, kluby muzyczne, hale widowiskowo-sportowe, amfiteatry i muszle koncertowe:

udostępnienie do 50% liczby miejsc na sali – rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między uczestnikami (w tzw. „szachownicę”);

konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia;

obiekty sportowe na wolnym powietrzu, w tym stadiony (otwarte lub półotwarte, z miejscami siedzącymi lub bez):

udostępnienie do 25% liczby miejsc na widowni – uczestnicy zajmują co czwarte miejsce, w rzędach naprzemiennie;

w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni należy zachować odległość 2 m pomiędzy widzami;

konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia;

otwarta przestrzeń (imprezy plenerowe) – od 17 lipca.

zapewnienie co najmniej 5 m kw. na osobę;

obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami;

wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu;

konieczność zakrywania ust i nosa przez uczestników wydarzenia, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 2 m od innych osób;

wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami);

Uwaga! Obowiązek zachowania dystansu między uczestnikami nie dotyczy:
• osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia;

• osoby, która towarzyszy osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;

• osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących
10.07.2020
Szpital w Rydyłtowach i Wodzisławiu Śl.
Izba Przyjęć w szpitalu wznowiła przyjęcia

źródło: tuwodzisław.pl

08.07.2020

Powiatowy Publicznego ZakładuOpieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, informuje, że z dniem 07.07.2020 r. od godz. 17.50 zamknięto Izbę Przyjęć w Wodzisławiu Śląskim (dotyczy również przyjęć na Oddział Wewnętrzny w Rydułtowach.
Ponowne otwarcie Izby Przyjęć planowane jest w piątek tj. 10.07.2020 r. od godz. 8.00.
Nadal funkcjonuje Izba Przyjęć: pediatryczna, położnicza, przyjęcia na rehabilitację oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna w obu lokalizacjach (Wodzisław Śl. i Rydułtowy).

29.06.2020
Dziś o północy z 29 na 30 czerwca Czesi otwierają granice dla Ślązaków.

Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie informuje, iż ze względu na poprawiającą się sytuację epidemiologiczną w woj. śląskim, Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej zdecydowało o uznaniu woj. śląskiego za obszar o obniżonym zagrożeniu epidemiologicznym.

– Ze skutkiem od północy z poniedziałku 29.06. na wtorek 30.06. Republika Czeska otwiera swoje granice z woj. śląskim. Przy przekraczaniu granice nie będzie konieczne przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Zniknie też obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przejściu na stronę czeską – czytamy na stronie Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.

15.06.2020
MOI DRODZY, Rodzice Dzieci Przedszkolnych

– po konsultacjach z Rodzicami – zajęcia w przedszkolach w naszej gminie dalej zawieszone. Będzie przedszkole dyżurujące!
W tym tygodniu podjęliśmy wspólnie z Dyrektorami Przedszkoli / Oddziałów Przedszkolnych decyzję o dalszym zawieszeniu wychowania przedszkolnego w naszej gminie – mając na uwadze sytuację sanitarno-epidemiologiczną.

Na moją prośbę Pracownicy poszczególnych placówek KONTAKTOWALI SIĘ PONOWNIE z Rodzicami dzieci przedszkolnych w temacie ewentualnego uruchomienia zajęć. Z informacji Szefów placówek przedszkolnych wynika, że zdecydowana większość Rodziców opowiada się stanowczo za pozostawieniem dzieci w domach – tłumacząc swoje decyzje troską o zdrowie najmłodszych i członków swoich rodzin.

Tym samym, mając na uwadze sytuację sanitarno-epidemiologiczną w naszym kraju, a w szczególności w województwie, powiecie i gminie (wzrost zachorowalności – http://www.psse.wodzislaw.pl/psse/index.php)

nie wznawiamy na chwilę obecną zajęć w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych.

Zdaję sobie jednak sprawę z wyzwań, jakie stoją przed każdym z Rodziców w aktualnej sytuacji, w szczególności konieczności pogodzenia opieki z pracą zawodową. Dlatego też, mając na uwadze w pierwszej kolejności zobowiązania osób pracujących podjęliśmy decyzję, że w okresie 15-30 CZERWCA 2020 r. na terenie Gminy Gorzyce będzie uruchomione PRZEDSZKOLE DYŻURUJĄCE, tj. Przedszkole Publiczne w Czyżowicach „Chatka Małolatka” ul. Wodzisławska 110, 44-352 Czyżowice, tel. 32 45 13 311, natomiast w pozostałych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zajęcia nie zostaną wznowione.

W okresie wakacyjnym dyżur będą pełnić następujące przedszkola:

1. Lipiec 2020 – Przedszkole Publiczne w Czyżowicach „Chatka Małolatka”, ul. Wodzisławska 110, tel. 32 45 13 311

2. Sierpień 2020 – Przedszkole Publiczne Gorzycach, ul. Raciborska 55, tel. 32 45 11 686

Nie wykluczam zmiany decyzji w przypadku zmian w sytuacji sanitarno-epidemiologicznej.

Drodzy Rodzice, dziękuję za Wasze mądre, wyważone opinie oraz zrozumienie i pomoc w podjęciu kolejnej trudnej decyzji!!! Dziękuję Pracownikom PP za szybki kontakt z Rodzicami i bardzo szybkie rozpoznanie tematu!

D. Jakubczyk, wójt gminy

13.06.2020

Rząd ogłosił, że, które zamknięte zostały 15 marca w związku z epidemią koronawirusa (zakaz nie dotyczył przepływu towarów). Na razie tylko dla państw Unii Europejskiej. Od 16 czerwca rozpoczną się zaś loty międzynarodowe.

30.05.2020
Od dziś bez maseczek (ale…) i bez limitu osób w kościele, restauracjach i barach!

W sobotę zniesiony zostanie też obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Maseczki będzie można zdjąć, pod warunkiem zachowania 2 m

Twarz będzie można odsłonić tylko na „wolnym powietrzu”, np. w parkach, czy na ulicy. Maseczki nadal trzeba będzie nosić w takich miejscach jak:

– autobusy i tramwaje,
– sklepy,
– kina i teatry,
– salony masażu i tatuażu,
– kościoły,
– urzędy.

Wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach bez ograniczeń.
Ważne! W kościołach i świątyniach nadal trzeba zasłaniać usta i nos.

Limit osób został zniesiony także dla barów oraz restauracji. Warunkiem jest jednak zachowanie dystansu społecznego. To oznacza, że stoliki muszą być od siebie oddalone o dwa metry.

Ważne! Klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Imprezy, koncerty.
Od soboty wraca też możliwość organizowania imprez plenerowych i koncertów. Dopuszczone będą wydarzenia, w których udział wziąć będzie mogło maksymalnie 150 osób. Warunek – każdy ma mieć maseczkę i stać przynajmniej 2 metry od innych osób.

22.05.2020r

MOI DRODZY – po konsultacjach z Rodzicami – zajęcia w przedszkolach dalej zawieszone

W dniu wczorajszym podjąłem wspólnie z Dyrektorami Przedszkoli / Oddziałów Przedszkolnych decyzję o dalszym zawieszeniu wychowania przedszkolnego w naszej gminie. Rozporządzenie rządowe stanowi, że przedszkola mogły zostać otwarte od 6.05.2020 r. Ostateczne decyzje zostały oddane w ręce samorządu – organu prowadzącego. Pierwszą taką decyzję podjęliśmy wspólnie w dniu 4.05.2020 r.

Na moją prośbę Pracownicy poszczególnych placówek KONTAKTOWALI SIĘ PONOWNIE z Rodzicami dzieci przedszkolnych w temacie ewentualnego uruchomienia zajęć.
Z informacji Szefów placówek przedszkolnych wynika, że zdecydowana, by nie powiedzieć przytłaczająca większość Rodziców opowiada się stanowczo za pozostawieniem dzieci w domach – tłumacząc swoje decyzje troską o zdrowie najmłodszych i członków swoich rodzin.

Tym samym, mając na uwadze sytuację sanitarno-epidemiologiczną w naszym kraju, a w szczególności w województwie, powiecie i gminie (wzrost zachorowalności –
http://www.psse.wodzislaw.pl/psse/index.php)
nie wznawiamy na chwilę obecną zajęć w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych do dnia 14.06.2020 r.

Zdaję sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed każdym z Rodziców w aktualnej sytuacji, w szczególności konieczności pogodzenia opieki z pracą zawodową. Dlatego też, mając na uwadze w pierwszej kolejności zobowiązania osób pracujących, proszę o Wasze uwagi – nie wykluczam szybkiej częściowej zmiany decyzji jeżeli zajdzie taka konieczność (z uwagi na niemożliwość zapewnienia opieki nad dzieckiem przez Rodzica/Rodziców) oraz jeżeli sytuacja sanitarno-epidemiologiczna ulegnie polepszeniu. O dalszych decyzjach w sprawie funkcjonowania przedszkoli będziemy informować na bieżąco.

Drodzy Rodzice, dziękuję za Wasze mądre, wyważone opinie oraz zrozumienie i pomoc w podjęciu kolejnej trudnej decyzji!!! Dziękuję Pracownikom PP za szybki kontakt z Rodzicami i bardzo szybkie rozpoznanie tematu!

Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk

20.05.2020r.
Od 1 czerwca wznowienie powiatowej komunikacji

Pasażerów czeka kilka zmian, które podyktowane są przede wszystkim mniejszym zainteresowaniem komunikacją publiczną w trakcie pandemii. W większości na głównych kierunkach z Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia-Zdroju, Raciborza, Odry, Bluszczowa oraz Gołkowic autobusy będą kursować w godzinach szczytu co godzinę, a poza szczytem – co dwie. Większość kursów po godzinie 20:00, część sobotnich i wszystkie kursy w niedzielę zostaną do odwołania zawieszone.

Inaczej ma się sprawa z linią nr 32 i 42. Ta pierwsza tymczasowo nie będzie kursować. Powodem jest zamknięcie ulicy Ogrodowej w Gorzycach, gdzie budowana jest kanalizacja sanitarna. Niestety podczas wakacji pasażerowie nie dojadą nią do Podbucza i Uchylska. Natomiast do Kolonii Fryderyk będzie można dojechać linią 33 relacji Wodzisław Śl. – Odra, która czasowo zmieni przebieg.

https://www.powiatwodzislawski.pl/od-1-czerwca-wznowienie-powiatowej-komunikacji.html

rozkład jazdy

Zmiany w obostrzeniach od 18 maja:

***otwarte zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie tego typu zakłady. Działać muszą w odpowiednim rygorze sanitarnym. W salonach urody: obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zabieg na to pozwala; używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; zapisy telefoniczne lub online

***częściowo otwarte lokale gastronomiczne takie jak bary, kawiarnie, puby, restauracje. Mogą być otwarte również ogródki. Zachowany musi być reżim sanitarny. Obowiązywać będzie: limit 1 osoby na 4 m kw., dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami, noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego

***limit pasażerów w środkach transportu publicznego ulega zmianie: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W drugim przypadku połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna

***możliwe zajęcia w szkołach policealnych

***szersza możliwość uprawiania sportu na boiskach, orlikach, stadionach, skoczniach i torach. Maksymalnie 14 osób na obiekcie plus dwóch trenerów
mogą otwarte być pełnowymiarowe boiska piłkarskie. Maksymalnie 22 osoby plus czterech trenerów

***będzie można korzystać z sal i hal sportowych. Do 300 mkw. – 12 osób plus trener; do 800 mkw. – 16 osób plus 2 trenerów; do 1000 mkw. – 24 osoby plus 2 trenerów; powyżej 1000 mkw. – 32 osoby plus 3 trenerów

***możliwe zajęcia na uczelniach muzycznych i artystycznych

***działać mogą schroniska młodzieżowe

***zmiany w obiektach kultu religijnego – 1 osoba na 10 mkw.

***mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze


Zmiany w obostrzeniach od 25 maja:

***w klasach I-III szkół podstawowych uruchomiona opieka nad dziećmi, nie będą to pełnoprawne zajęcia edukacyjne

***możliwa konsultacja maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami w szkołach

Zmiany w obostrzeniach od 1 czerwca

***wszyscy uczniowie mogą mieć konsultacje z nauczycielami w szkołach

Obostrzenia, które nadal obowiązują:

***dystans społeczny – odległość 2 m między ludźmi w miejscach publicznych
***zakrywanie nosa i ust
***zasady sanitarne w miejscach gromadzenia się ludzi
***kontrole na granicach przedłużone do 12 czerwca

04.05.2020
Godziny dla seniorów zostały całkowicie zniesione

Godziny dla seniorów obowiązywały przez ponad miesiąc – weszły w życie 31 marca. Przez pierwsze trzy tygodnie zakupy w sklepach w godz. od 10 do 12 mogły robić wyłącznie osoby starsze po 65. roku życia. Od 20 kwietnia wprowadzono zmianę – godziny dla seniorów zostały zlikwidowane w weekendy.

Teraz, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, od 4 maja godziny dla seniorów zostały całkowicie zniesione.

3.05.2020r.
Zmiana przepisów w Czechach.
Zaktualizowali je 30 kwietnia. Jedną z nich jest konieczność przedstawienia raz na 30 dni wyniku testu na koronawirusa.

W dniu 30 kwietnia 2020 r. Rząd zmienił warunki wjazdu osób na terytorium Republiki Czeskiej. Wprowadzono tylko częściowe modyfikacje poprzedniego brzmienia. Osoby wjeżdżające na terytorium Republiki Czeskiej nadal są zobowiązane, z zastrzeżeniem pewnych wyjątków, albo przedstawić certyfikat ukończenia testu RT-PCR, albo zgłosić swój przyjazd do regionalnej stacji higienicznej, która podejmie decyzję w sprawie niezbędnych środków kwarantanny. Jednak kwarantanna nie zostanie zarządzona, jeśli osoba przedstawi potwierdzenie przekazania testu do regionalnej stacji higienicznej w ciągu 72 godzin od wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej. Zmiana dotyczyła również pracowników przygranicznych, uczniów i studentów, a teraz konieczne jest składanie certyfikatu testowego co 30 dni.

„Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2 , nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej:

1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;

2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.”

29.04.2020R.
Urząd Gminy w Gorzycach zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta

Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju i nasze wspólne dobro Urząd Gminy zostaje nadal zamknięty dla Klientów. Urząd oczywiście pracuje, zarówno ja, jak i Pracownicy jesteśmy do Waszej dyspozycji. Niemniej elementem skutecznej walki z koronawirusem jest ograniczenie naszych kontaktów do zupełnie niezbędnych. Z góry przepraszam za utrudnienia z tym związane. Do odwołania budynki Urzędu Gminy w Gorzycach będą dostępne wyłącznie dla pracowników. Apelujemy by z urzędnikami kontaktować się drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sprawy wymagające osobistego kontaktu z pracownikami Urzędu będą załatwiane po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z właściwym pracownikiem. Prosimy o skorzystanie z dzwonka przy drzwiach wejściowych do budynku Urzędu.
Dotyczy to w szczególności:
• rejestracji stanu cywilnego
Pracownicy USC przyjmują osobiście w budynku Urzędu, przy ul. Bogumińskiej 13 (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny tel. 32 4513056 w. 33 i 17)

• ewidencji ludności i dowodów osobistych
Pracownicy Urzędu przyjmują osobiście w budynku Urzędu, przy ul. Bogumińskiej 13 (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny tel. 32 4513056 w. 36 i 37)

• świadczenia usług komunalnych, w tym pochówku na cmentarzu komunalnym w Rogowie

Pracownicy Urzędu Gminy przyjmują osobiście w budynku Urzędu, przy ul. Kościelnej 15, (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny tel. 32 4513056 w. 49)

• ochrony środowiska, w tym:
– decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji
– decyzji zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów

Pracownicy Urzędu Gminy przyjmują osobiście w budynku Urzędu, przy ul. Kościelnej 15, (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny tel. 32 4513056 w. 41, 21)
• inne sprawy, wymagające pilnego załatwienia po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z właściwymi pracownikami Urzędu.

Daniel Jakubczyk
Wójt Gminy Gorzyce

28.04.2020r.

Gmina Gorzyce wspiera nasze szpitale!

WIEŚCI Z SESJI RADY GMINY GORZYCE Z DNIA 27 kwietnia 2020r.

Finansowo wsparto szpitale w:
1. Wodzisławiu Śl. – 20 tys zł.,
2. Raciborzu – 20 tys zł,
3. Wojewódzki Szpital Chorób Płuc – 2 tys. zł – zakup respiratora.

Oddział Chirurgii Ogólnej powraca

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Krzysztofa Kowalika, od środy 29 kwietnia br., od godz. 8:00 wznawia przyjęcia pacjentów Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala w Wodzisławiu Śl.
Informacja Dyrektora Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach

***treść informacji znajdziesz TU***

25.04.2020

KS Czarni Gorzyce
⚠ OGŁOSZENIE ⚠

W związku z obecnie panującą na świecie sytuacją, zarząd klubu KS Czarni Gorzyce informuje, że walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze zostaje przesunięte na termin późniejszy. Gdy sytuacja się poprawi i będzie bezpieczniej niż dotychczas zarząd poinformuje o nowej dacie zebrania.

Pozdrawiamy wszystkich kibiców i życzymy dużo zdrowia!

Dzierżawcy i Użytkownicy gruntów położonych w Olzie przy ul. Kolejowej
21.04.2020
Wójt Gminy Gorzyce informuje, że 23.04.2020 r. (czwartek) będzie uruchomiona wewnętrzna sieć wodociągowa na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych w Olzie przy ul. Kolejowej.

19.04.2020
PSZOK – planowane wznowienie działalności

Wznawiamy funkcjonowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). PSZOK będzie czynny w dniach: 21.04, 23.04., 25.04., 28.04, 30.04., 5.05.2020 r.

Ze względów organizacyjnych oraz z powodu sytuacji zagrożenia COVID-19 – w trosce o zdrowie Mieszkańców – przez okres dwóch tygodni dowóz odpadów do PSZOK będzie możliwy wyłącznie po wcześniejszym umówieniu dnia i godziny dowozu odpadów pod numerem telefonu 32 45 13 056 wew. 21 w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Ponadto 25.04.2020 (sobota) będą na PSZOK przyjmowane jedynie odpady budowlano – rozbiórkowe, gruz oraz bioodpady. O dalszym funkcjonowaniu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będziemy informować na bieżąco. Decyzja może ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju i powszechnie obowiązujących przepisów. Prosimy śledzić informacje w tym zakresie na stronie internetowej Urzędu Gminy w Gorzycach.

17.04.2020
WYMAZOBUS DLA NASZYCH MIESZKAŃCÓW

W trosce o zdrowie i życie Mieszkańców naszej gminy podjąłem decyzję o finansowaniu tzw. wymazobusu, który będzie pobierał wymazy od osób wskazanych przez PSSE – czyli Sanepid. Według informacji uzyskanej od Dyrektora PSSE w Wodzisławiu Śl. wymazobus ruszy na teren gminy niezwłoczne po zweryfikowaniu listy osób wytypowanych do badania, co może nastąpić w najbliższych godzinach lub jutro. Mam nadzieję, że nasza decyzja skróci czas oczekiwania na wykonanie badań na obecność koronowirusa u Osób w tych sytuacjach, w których zachodzi taka konieczność. Wszystkim Osobom wskazanym życzę oczywiście negatywnych wyników!

wójt gminy Daniel Jakubczyk
źródło: UG Gorzyce

17.04.2020 Izby Przyjęć wznawiają przyjęcia

Jak poinformowała dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. 17 kwietnia, od godziny 8:00 zostaną wznowione przyjęcia pacjentów w Izbach Przyjęć w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach oraz w Oddziałach Chorób Wewnętrznych w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach, a także w Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym w Wodzisławiu Śl.

W ramach Izby Przyjęć w Wodzisławiu Śląskim będzie funkcjonować ambulatorium urazowo-ortopedyczne, jednakże bez możliwości hospitalizacji pacjentów w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Oddziały zabiegowe tj. Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Ginekologiczno – Położniczy oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Oddział Neonatologiczny będą sukcesywnie uruchamiane w terminie późniejszym, po zakończeniu na tych oddziałach dochodzenia epidemiologicznego i powrocie do pracy personelu objętego kwarantanną.

15.04,2020
Poradnie specjalistyczne wznawiają działalność

W zawiązku z zakończeniem postępowania epidemiologicznego w części dotyczącej Zespołu Poradni Specjalistycznych w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim podjęto decyzję o wznowieniu z dniem 15 kwietnia działalności poradni specjalistycznych, za wyjątkiem Poradni Preluksacyjnej oraz Poradni Chirurgicznej w Wodzisławiu Śląskim. Te dwie poradnie swoją działalność mają wznowić od 20 kwietnia.

Przypominamy, że decyzją dyrekcji PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. od 3 kwietnia 2020 r. czasowo zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych w Zespole Poradni Specjalistycznych w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim. Sytuacja spowodowana była uzyskaniem pozytywnych wyników testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wśród personelu oraz pacjentów szpitala w Wodzisławiu Śl. oraz wiążącą się z tym koniecznością przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

9.04.2020r.
INFORMACJA O KONTYNUACJI TYMCZASOWEGO ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI PLACÓWEK GMINNEGO CENTRUM KULTURY W GORZYCACH!

Szanowni Uczestnicy gorzyckiej kultury,
w związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa COVID-19 i wydaniem oficjalnego komunikatu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zawieszeniu działalności instytucji kultury i placówek szkolnictwa artystycznego, informuję o kontynuacji zawieszenia działalność placówek w tym: Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach.
Do odwołania zawieszona zostaje działalność statutowa następujących filii Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach:
Ośrodka Kultury w Czyżowicach
Ośrodka Kultury w Gorzycach
Ośrodka Kultury w Olzie
Świetlicy Wiejskiej w Bełsznicy
Świetlicy Wiejskiej w Gorzyczkach
Świetlicy Wiejskiej w Rogowie
Świetlicy Wiejskiej w Odrze
Świetlicy Wiejskiej w Osinach
Świetlicy Wiejskiej w Uchylsku
Biura Redakcji Miesięcznika „U nas”
Punktu Informacji Turystycznej

Kontakt z placówkami Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach możliwy jest za pośrednictwem mejlowym gck@gorzyce.pl, okg.gck@gorzyce.pl, okc.gck@gorzyce.pl, oko.gck@gorzyce.pl, unasredakcja@gmail.com, ksiegowoscgck@gmail.com, promocja.gck@gorzyce.pl lub pod nr telefonu 668 306 168.

W związku z powyższym do odwołania zawieszona zostaje działalność:
– chórów: „Lira” z Turzy Śląskiej, „Słowik nad Olzą” z Olzy, „Melodia” z Osin, „Moniuszko” z Czyżowic,
– zespołów wokalnych:: „Dolce Canto”, „Vocalsi”, „Olzanki”, „Ale to już było”,
– Orkiestry Gminy Gorzyce,
– zespołów śpiewaczych – Bluszcz, Bełszniczanki, Czyżowianki, Gorzyczanie, Rogowianki, Turzanki,
– zajęć tanecznych formacji dziecięcych: Mini Dance, Crazy Dance, Magic Dance, Riki-Tiki,
– nauki gry na instrumentach (gitara, pianino)
– działalność Kół Gospodyń Wiejskich,
– Pracowni Plastycznej „Mozaika”,
– warsztatów twórczych dla wszystkich grup wiekowych (manualnych, wokalnych),
– Grupy Teatralnej „Rodzina Gorzyckich”
– 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury,
– Gromady Zuchowej „Czyżyki”,
– Drużyny Harcerskiej w Olzie,
– Klubu Podróżnika,
– zajęć aerobicu, aerobicu 50+.

Zajęcia językowe prowadzone są internetowo przez platformę udostępnioną uczestnikom.
Zajęcia Muzycznej Akademii Malucha prowadzone są za pośrednictwem kanału Youtube pod nazwą: Muzyczna Akademia Malucha z GCK w Gorzycach.

Wydanie łączonego numeru miesięcznika „U nas” (4-5/326/2020) ukaże się w wersji elektronicznej na stronie www.gck.gorzyce.pl w zakładce Miesięcznik „U nas”. Dostęp do gazety jest bezpłatny.

Jesteśmy pełni nadziei na rychły powrót do normalności i wspólne spotkanie w Waszych grupach zainteresowań.

Z serdecznym pozdrowieniem!
Bibianna Dawid
dyrektor Gminnego Centrum Kultury
w Gorzycach wraz z Pracownikami

8.04.2020r.

WSPIERAMY BIZNES w związku z epidemią.
Mając pełną świadomość sytuacji, przed jaką stoi środowisko naszych Przedsiębiorców – Pracodawców i ogromnej roli biznesu dla rozwoju społeczno-gospodarczego gminy przygotowano na poziomie naszej gminy instrumenty pomocowe dla Przedsiębiorców.

Dają one możliwość uzyskania przez Przedsiębiorcę na okres 3 miesięcy:

zwolnienia z podatku od nieruchomości – projekt stosownej uchwały, na wniosek Wójta i Rada Gminy będzie procedowany na najbliższej sesji Rady Gminy,
zwolnienia z czynszu z tytułu umowy dzierżawy lub najmu – jeżeli działalność jest prowadzona w gminnych lokalach, budynkach lub nieruchomościach. Zarządzenie Wójta Gminy zostało wydane w dniu 2 kwietnia 2020 r.

***więcej dowiesz się na stronie UG Gorzyce – kliknij TU***
7.04.2020r.

Szanowni Mieszkańcy, w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju przypominamy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszczący się przy ul. Bogumińskiej 13 w Gorzycach, został zamknięty do odwołania.

Termin zbiórek odpadów zmieszanych, popiołów oraz selektywna zbiórka odpadów pozostaje bez zmian- według harmonogramu.

Ponadto przypomninamy, że uległ zmianie termin odbioru odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych dla nastepujących miejscowość:

– OSINY, BEŁSZNICA, BLUSZCZÓW, CZYŻOWICE (TYLKO UL. OSIŃSKA)- 10.07.2020r.

– ROGÓW 7.08.2020r.

– ODRA,OLZA,UCHYLSKO- 21.08.2020r.

– GORZYCE 04.09.2020r.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnej EcoHarmonogram oraz jej regularnej aktualizacji.

04.04.2020

Moi Drodzy, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną, nie wyrażam zgody na „baraszkowanie” na ośrodkach wypoczynkowych. Życie i zdrowie naszych Mieszkańców najważniejsze. Szanowni Dzierżawcy – NIE BĘDZIE WODY. Pozostajecie w miejscach zamieszkania – Jastrzębiu Zdroju czy Wodzisławiu Śląskim. Ponieważ w dniu dzisiejszym odbyłem kilka bardzo stanowczych rozmów podaję podstawy prawne!!!!!!:

§ 5. W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. ZAKAZUJE SIĘ na obszarze Rzeczypospolitej Pol-skiej PRZEMIESZCZANIA się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub pro-wadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1950 i 2128), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspól-nym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

NA MOJĄ PROŚBĘ – wzmożone patrole POLICJI!!! W trosce o nasze zdrowie.

źródło: profil FB Daniel Jakubczyk Wójt Gminy Gorzyce

3.04.2020
Zespół Poradni Specjalistycznych zawiesza czasowo działanie

Z dniem 3 kwietnia 2020 r. czasowo zawiesza się udzielanie świadczeń zdrowotnych w Zespole Poradni Specjalistycznych w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim do odwołania.

Zespół Poradni Specjalistycznych zawiesza czasowo działanie

Powyższe podyktowane jest uzyskaniem pozytywnych wyników testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wśród personelu oraz pacjentów oraz wiążącą się z tym koniecznością przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

Pacjenci wymagający pilnej porady lekarskiej proszeni są o zwrócenie się do poradni specjalistycznych znajdujących się w ościennych ośrodkach.
źródło;nowiny.pl

3.04.2020
W nocy dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim potwierdził, że rośnie liczba zakażonych osób w wodzisławskiej lecznicy.

– Na obecną chwilę jest to 45 osób: 20 pacjentów i 25 osób z personelu szpitala – mówi Krzysztof Kowalik.

źródło: https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,rosnie-liczba-zakazonych-w-wodzislawskim-szpitalu,wia5-3311-21523.html

Od piątku kwarantanna także dla osób pracujących w Czechach
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

– Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Biedronka Gorzyce wprowadza przerwę techniczną.
W trosce o bezpieczeństwo nowe godziny otwarcia Biedronki w Gorzycach przy ul. Bogumińskiej 29
07.00-21.00 przerwa techniczna od 13.30 do 14.30

Szczepienie psów – przełożone!

Gabinety Weterynaryjne: PRO-AGRO-VET lek. wet. Jan Skrzypiec oraz ZWIERZAKOWO lek. wet. Beata Mazur zawiadamiają, że obowiązkowe szczepienie psów przeciw wściekliźnie, odbywające się co roku na początku miesiąca kwietnia odbędzie się w terminie późniejszym, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju.

Karty płatnicze – limit podniesiony do 100zł bez PIN.

Limit dla transakcji zbliżeniowych Visa i Mastercard bez podawania PIN-u zostanie podniesiony do 100 zł. Zmiany zaczną obowiązywać jeszcze w tym tygodniu. Dotychczas obowiązujący w Polsce limit wynosił 50 zł.

Visa podnosi limit 19 marca. W przypadku Mastercard zmiany wejdą w życie 20 marca o północy.

17.03.2020 Tauron zamyka biura dla petentów


„CZYSTE POWIETRZE”
W GORZYCACH

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, dyżury w ramach „Czystego Powietrza” zostają zawieszone do odwołania.

16.03.2020 Zmianie uległy terminy zbiórki odpadów wielkogabarytowych…
UWAGA KOMUNIKAT!
W ZWIĄZKU Z ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĄ ZAGROŻENIA COVID-19 ORAZ W TROSCE O DOBRO MIESZKAŃCÓW, JAK I PRACOWNIKÓW FIRMY ODBIERAJĄCEJ ODPADY WÓJT GMINY GORZYCE INFORMUJE, IŻ ZMIANIE ULEGŁY TERMINY ODBIORU ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH, ELEKTRYCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH ORAZ OPON SPOD NIERUCHOMOŚCI
NOWE TERMINY ZBIÓREK DLA POSZCZEGÓLNYCH SOŁECTW KSZTAŁTUJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCO:

OSINY, BEŁSZNICA, BLUSZCZÓW – 10.07.2020R.
ROGÓW – 07.08.2020R.
ODRA, OLZA, UCHYLSKO – 21.08.2020R.
GORZYCE – 04.09.2020R.
POZOSTAŁE TERMINY ZBIÓREK NA TĘ CHWILĘ POZOSTAJĄ BEZ ZMIAN

16.03.2020 Sklep Elemele skraca czas otwarcia

⚠️⚠️ Uwaga ⚠️⚠️
W związku z zaistniałą sytuacją sklep Elemele w Gorzycach czynny do godziny 16 ❗❗

Internet NOVOS – KORONAWIRUS – ZMIANY W FUNKCJONOWANIU FIRMY

UWAGA OSOBY PODLEGAJĄCE KWALIFIKACJI
16.03.2020

Ze względu na zagrożenie koronawirusem, działalność Powiatowej Komisji Lekarskiej zostaje zakończona, tym samym tracą ważność wezwania wystawione na dni od 16 marca 2020 roku do 30 kwietnia 2020 roku.

***link zawieszenie kwalifikacji wojskowej***

W linku pismo Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o wstrzymaniu kwalifikacji wojskowej.

16.03.2020 Zmiany w kursowaniu PKS

Zawieszenie linii 32 i 42, wszystkich kursów w sobotę i niedzielę oraz po 16:00 to najważniejsze zmiany w komunikacji powiatowej obsługiwanej przez PKS w Raciborzu, jakie wejdą w życie od wtorku 17 marca w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego.

W związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego od 17 marca 2020 r. (wtorek) nastąpi dalsze ograniczenie kursowania autobusów w komunikacji powiatowej na terenie powiatu wodzisławskiego. Całkowitemu zawieszeniu ulega linia nr 32 relacji Wodzisław Śl. – Uchylsko i 42 relacji Wodzisław Śl. – Buków.

Natomiast autobusy na liniach: 33 (Wodzisław Śl. – Odra), 34 (Wodzisław Śl. – Bluszczów), 36 (Wodzisław Śl – Jastrzębie-Zdrój), 38 (Wodzisław Śl. – Gołkowice), 40 i 41 (Wodzisław Śl. – Racibórz) będą kursować jak w dni wolne od nauki szkolnej do 16:00 (czas rozpoczęcia kursu na początkowym przystanku).

Komunikacja powiatowa nie będzie kursować w sobotę i niedzielę.

Prosimy pasażerów o bieżące śledzenie stron internetowych powiatu lub PKS Racibórz sp z o.o., na których będą podawane dalsze bieżące komunikaty dotyczące ograniczeń lub przywrócenia komunikacji.

16.03.2020 Tartak EUROCLAS wstrzymuje sprzedaż detaliczna.

16.03.2020 KSRG OSP Czyżowice

UWAGA!!!
W związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia koronawirusem Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Czyżowicach informuję, iż Walne Zebranie, które miało się odbyć dnia 21.03.2020r. zostało odwołane.

16.03.2020 Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Rogów

15.03.2020 Targ w Wodzisławiu nieczynny!

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, targowisko znajdujące się przy ul. Bogumińskiej 12 (obok Stadionu Miejskiego) będzie nieczynne 16, 19 i 23 marca br. Koniecznie podajcie dalej tę wiadomość.

Aktualizacja 15.03.2020. UG zamknięty dla petenta.

15.03.2020 r.Granica zamknięta. Kotrola Graniczna.

‼️WAŻNE‼️

⚠️W związku z zagrożeniem epidemicznym od północy 15 marca został ograniczony ruch na polskiej granicy. Cudzoziemcy będą wpuszczani do Polski tylko w wyjątkowych przypadkach. Wszyscy przekraczający polską granicę będą przechodzić kontrolę sanitarną. Obowiązywać będzie także 14-dniowa kwarantanna.

⚠️W województwie śląskim, granice będzie można przekroczyć całodobowo jedynie w 4 miejscach:

– Cieszyn – Český Tĕšín (Most Przyjaźni) – tylko ruch pieszy
– Cieszyn – Chotĕbuz (S52)
– Gorzyczki – Autostrada A1
– Nowe Chałupki – DK 78

Pozostałe drogi przecinające granicę państwa zostają zablokowane.

⚠️Do Polski będą mogli wjechać jedynie:

– obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,
– cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Rzeczypospolitej Polskiej albo pozostają pod ich stałą opieką,
– cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka,
– szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin,
– cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj. cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– w szczególnie uzasadnionych przypadkach, nieuwzględnionych powyżej, komendant placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35);
– cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

⚠️Kontroli sanitarnej będzie poddana każda osoba przekraczająca polską granicę. Tak jak dotychczas służby medyczne lub strażacy będą dokonywać pomiaru temperatury. Na granicy wewnętrznej funkcjonariusze będą odbierać od podróżnych karty lokalizacji oraz weryfikować zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości.

⚠️Wszyscy przyjeżdżający do Polski zostaną poddani kontroli sanitarnej i zarejestrowani. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zostaną także poinformowani o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Obowiązkowej kwarantannie nie muszą poddawać się:

– osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granicę;
– cudzoziemcy mieszkający w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
– kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy.
Poczta Polska.
Zmiany w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego


Poczta Polska wprowadza zmiany w świadczonych usługach. Spółka jest w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Polaków.

Od najbliższego poniedziałku (16.03. br.) w związku z zawieszeniem transportu lotniczego Poczta wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów. Wprowadzone zostają zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych:

godziny pracy placówek w dni robocze ulegają skróceniu do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę, także pozostałe placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny – szczegółowe informacje o czasie pracy poszczególnych placówek można sprawdzić na www.poczta-polska.pl,
praca placówek całodobowych zostaje skrócona, placówki te będą czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8 .00 do 20.00,
punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych będą nieczynne.
Organizacja obsługi klienta w placówkach pocztowych będzie oparta o zasadę, że przy każdym czynnym okienku może przebywać jedna osoba. Szczegółowe informacje zostaną umieszczane na drzwiach wejściowych. Mając na uwadze bezpieczeństwo klientów i pracowników w placówkach zostały już wprowadzone tzw. STREFY OCHRONNE w bezpośredniej obsłudze klienta. Osoby wchodzące do placówki proszone są o zachowanie odległości około 1,5 metra podczas oczekiwania na obsługę i pozostawanie za znajdującą się na podłodze taśmą także w trakcie obsługi. Bliżej do pracownika klienci powinni podchodzić jedynie w celu okazania dokumentów i innych niezbędnych czynności, na wyraźną prośbę pracownika Poczty.

Poczta Polska nie zmienia zasad wypłaty przekazów rentowo – emerytalnych.

Dla osób objętych kwarantanną, a pobierających te świadczenia zostaną wdrożone szczególne procedury, Spółka jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie.

Płyny dezynfekcyjne i rękawiczki oraz dodatkowe środki dla pracowników zostały już zakupione, w weekend trwa ich dystrybucja, aby środki te najpóźniej w poniedziałek trafiły do wszystkich pracowników mających kontakt z klientami.

14.03.2020Mrówka Czyżowice – Mixpol·

W związku z występującym zagrożeniem, dot. zakażenia koronowirusem COVID-19 od 14.03.2020 (sobota) do odwołania akceptujemy wyłączenie transakcje bezgotówkowe (karta płatnicza itd.)

14 -15 marca 2020r. – Restauracja Barbarossa tylko jedzenie na wynos. Odbiór własny.

Drodzy goście BARBAROSSY.

Jak zapewne wszyscy już wiedzą, możemy oferować Wam nasze Dania , sałatki i Pizze tylko i wyłącznie na wynos. Będziemy robić wszystko z najwyższa starannością żebyście byli Państwo zadowoleni .

Nasz lokal posiada procedurę HACCP, która gwarantuje szczególne środki ostrożności.
Tych z Państwa, którzy zamówią jedzenie na wynos z odbiorem własnym – nie pobieramy opłaty za opakowanie.

Zamówienia można składać telefonicznie pod numerem ; 32 723 29 88 , 693 656 282 .

Całe Menu dostępne na stronie internetowej
www.barbarossa-gorzyce.eatbu.com lub na Facebooku Barbarossa Gorzyce w zakładce MENU !

PRZYPOMINAMY O MOŻLIWOŚCI PŁACENIA KARTĄ ‼️

14.03.2020
PONIŻEJ PREZENTUJEMY NAJNOWSZE ZALECENIA DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA PARAFII NMP KRÓLOWEJ POKOJU W OLZIE

1. Kościół pozostaje otwarty – do prywatnej modlitwy.
2. Msze Święte są odprawiane według harmonogramu intencji mszalnych. Apelujemy jednak: POZOSTAŃCIE W DOMU. W kościele podczas nabożeństwa może przebywać maksymalnie 50 osób. Dajmy możliwość wzięcia udziału w Eucharystii osobom zamawiającym daną intencję – jednak także takie osoby prosimy o POZOSTANIE W DOMACH – Wasze intencje zostaną odprawione!
3. Zawiesza się służbę MINISTRANTÓW.
4. Módlmy się za wszystkich chorych, lekarzy i pielęgniarki i o ustanie epidemii – każdego dnia we własnym domu o godzinie 20:30 odmówmy modlitwę różańcową.
5. Unikajmy kontaktów z innymi osobami – podczas nabożeństwa zachowujmy odstęp minimum 1 metra, nie przekazujmy sobie Znaku Pokoju – jedynie poprzez skinięcie głową. Nie gromadźmy się przed kościołem na rozmowach.
6. Komunię Świętą przyjmujmy NA RĘKĘ!
7. Sprawy kancelarii parafialnej starajmy się załatwić telefonicznie bądź odłożyć je w czasie.
8. Dbajmy o siebie nawzajem, troszczmy się o potrzeby chorych i starszych parafian – naszych bliskich i sąsiadów. Pomóżmy tym, którzy w tym czasie nie wychodzą z domów – izolujmy się, ale nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka.

Z modlitwą – ksiądz Proboszcz

13.03.2020 UWAGA MIESZKAŃCY!!! PSZOK Nieczynny!

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, informujemy, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne informujemy, iż Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Bogumińskiej 13 w Gorzycach będzie nieczynny do odwołania.

13.03.2020 Pływalnia Nautica – Ważny komunikat
Szanowni Państwo.

Zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Gorzyce w związku z zapowiedzią wydania rozporządzenia o ustanowieniu stanu zagrożenia epidemiologicznego na terytorium kraju i jednocześnie nikłym zainteresowaniem klientów informujemy, że zespół boisk Orlik oraz pływalnia będą od godz 12:00 dnia 13.03.2020r niedostępne dla klientów do odwołania. Wszelkie aktualizacje będziemy publikować na bieżąco w social mediach oraz na stronie
www.nautica-gorzyce.pl

13.03.2020 OSP Gorzyczki odwołuje zebranie sprawozdawcze.

Zarząd OSP Gorzyczki informuje członków wspierających oraz sympatyków naszej jednostki w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem pragniemy poinformować , iż walne zebranie sprawozdawcze OSP Gorzyczki, które miało się odbyć w dniu 28.03.2020 zostaje odwołane

13.03.2020 PILNE!!! Czesi zamykają granice

Od północy z niedzieli na poniedziałek zakaz wjazdu dla wszystkich obcokrajowców do Republiki Czeskiej oraz zakaz wyjazdu z kraju dla Czechów – poinformował właśnie minister spraw wew. Jan Hamáček.
Zakaz nie będzie obowiązywał osób pracujących na pograniczu – dojeżdżających do 50 km (potrzebne potwierdzenie od pracodawcy!).
Do kraju będą mogli wrócić obcokrajowcy posiadający zezwolenie na pobyt (povolený pobyt).


13.03.2020 Dyspensa metropolity Katowickiego

13.03.2020 Apel wójta Gminy Gorzyce

Szanowni Państwo, Moi Drodzy

w trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo,
mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju informuję, że:

ODWOŁANIU uległy wszystkie zebrania, spotkania, imprezy, wydarzenia sportowe, rekreacyjne i kulturalne, których organizatorem jest nasza gmina (jednostki organizacyjne). Analogiczne decyzje rekomendujemy też innym podmiotom.

I. W OGRANICZONYM ZAKRESIE działają (ograniczamy kontakt osobisty, godziny pracy nie uległy zmianie):

URZĄD GMINY – prosimy o ograniczenie osobistych wizyt wyłącznie do wizyt koniecznych!!! Zalecane jest załatwianie wszelkich spraw urzędowych drogą elekroniczną. Zachęcamy Państwa do kontaktu w prowadzonych sprawach poprzez korespondencję tradycyjną lub elektroniczną, a także kontakt telefoniczny
Telefon 32 45 13 056, gorzyce@gorzyce.pl,
adres ePUAP: /2415062/skrytka
Prosimy o wstrzymanie się ze składaniem wniosków w sprawach, które nie są konieczne do załatwienia w najbliższym czasie, a wymagają bezpośredniego kontaktu. Odwołane zostają umówione spotkania i oględziny.

URZĄD STANU CYWILNEGO – ograniczamy udział w ceremonii zawarcia związku małżeńskiego do osób zawierających związek małżeński i ich świadków. Zawieszamy także odwiedziny Jubilatów.

OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ – zalecane jest załatwianie wszelkich spraw urzędowych drogą elekroniczną. Zachęcamy Państwa do kontaktu w prowadzonych sprawach poprzez korespondencję tradycyjną lub elektroniczną, a także kontakt telefoniczny – tel. 32 45 11 671, 32 45 14 444. Sprawy możecie załatwiać w następujący sposób:

Elektronicznie:
Za pośrednictwem portalu empatia.mpips.gov.pl. Wymagane jest posiadanie profilu zaufanego, bezpiecznego podpisu elektronicznego lub e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną)
Poprzez ePUAP – /opsgorzyce/skrytka – wymagane jest posiadanie profilu zaufanego, bezpiecznego podpisu elektronicznego lub e-dowodu.

Tradycyjnie:
– w wersji papierowej:
– osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej – tylko w razie konieczności
Wnioski można wysyłać również za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przypadku nadania listu poleconego, za termin złożenia wniosku przyjmuje się datę nadania, zaś w przypadku wysłania wniosku listem ekonomicznym, datą przyjęcia wniosku w urzędzie jest data wpływu do urzędu.

Ważne: Wnioski będą rozpatrywane zgodnie z datą wpływu do OPS. Prawo do świadczeń / jego wypłata może nastąpić od miesiąca wpływu wniosku. Nie ma prawnej możliwości domagania się wypłaty świadczeń wstecz. Wszystkie wnioski i wzory dokumentów do pobrania znajdziecie na stronie OPS.

https://opsgorzyce.pl/

Każdorazowo przed złożeniem wniosku prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikiem OPS.

II. ZAMKNIĘTE dla Klienta są:

1. Gminna Biblioteka Publiczna (w tym filie), tel. 32 45 12 110
2. Gminne Centrum Kultury (w tym ośrodki i świetlice), tel. 32 45 11 687
3. Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza (w tym filie), tel. 32 45 14 058
4. Klub Seniora w Bełsznicy
5. GOTSiR Nautica – tel. 32 45 14 634
6. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – tel. 32 45 13 056

W razie konieczności prosimy o kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną. Prosimy o ograniczenie osobistych wizyt w tych jednostkach wyłącznie do wizyt koniecznych.

III. ZAWIESZONO zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach (decyzja MEN)
– kadra pedagogiczna nie świadczy pracy, pozostaje w gotowości
– administracja jednostek funkcjonuje w zakresie koniecznym – mającym na celu zapewnienie ciągłości działania – zakres określa dyrektor jednostki.
– w sytuacjach koniecznych prosimy o kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną.

Apeluję w miarę możliwości o pozostanie w domu, unikanie dużych skupisk ludzkich. Mając na uwadze wspólne dobro nas wszystkich wierzę w Państwa rozsądek i zrozumienie. Przepraszam za niedogodności, pozostaję oczywiście do Waszej dyspozycji

Daniel Jakubczyk, wójt gminy

Świetlica profilaktyczno-wychowawcza
12.03.2020

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym informujemy, że 12 i 13 marca 2020r. Świetlica Profilaktyczno ? Wychowawcza w Gorzyczkach prowadzi działania opiekuńcze, natomiast od 16 marca do 25 marca 2020r działalność Świetlicy jest zawieszona.

12/03/2020
INFORMACJA O TYMCZASOWYM ZAWIESZENIU DZIAŁALNOŚCI PLACÓWEK GMINNEGO CENTRUM KULTURY W GORZYCACH

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 i wydaniem oficjalnego komunikatu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zawieszeniu działalności instytucji kultury i placówek szkolnictwa artystycznego, działalność placówek w tym: Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach, tj.
Ośrodka Kultury w Czyżowicach
Ośrodka Kultuy w Gorzycach
Ośrodka Kultury w Olzie
Świetlicy Wiejskiej w Bełsznicy
Świetlicy Wiejskiej w Gorzyczkach
Świelticy Wiejskiej w Rogowie
Świetlicy Wiejskiej w Odrze
Świetlicy Wiejskiej w Osinach
Świetlicy Wiejskiej w Uchylsku
Biura Redakcji Miesięcznika „U nas”
Punktu Informacji Turystycznej

ZOSTAJE ZAWIESZONA od 12 do 25 marca br.

W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o ograniczenie wizyt w Urzędzie Gminy w Gorzycach oraz jednostkach organizacyjnych do niezbędnego minimum.
W miarę możliwości prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami.

Wójt Gminy – Daniel Jakubczyk

„CZYSTE POWIETRZE” W GORZYCAch
W związku z sytuacją występowania koronowirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, dyżury „Czystego powietrza” zostają zawieszone do odwołania.

Uwaga członkowie Klubu Senior
Informujemy, że w związku z ograniczeniem ryzyka zakażeniem koronawirusem z dniem 12 marca 2020 r. (do odwołania) zawieszamy działalność Klubu Seniora ?Senior+? w Bełsznicy przy ul. Raciborskiej 53.

2 KOMENTARZE