Gorzyce, trochę dobrej woli, chęci i współpracy a będzie lepiej. – Fotoreportaż

0
1902

Drugiego maja 2019 roku odbyło się spotkanie plenerowe sołtysa Gorzyc Ewalda Błaszczoka z radą sołecką Gorzyc. Celem spotkania było pokazanie miejsc w Gorzycach w których są już realizowane inwestycje ( remont ulic Zamkowej i Raciborskiej), to co będzie robione i te miejsca newralgiczne i niebezpieczne. Efekty i opinie z tego spotkania zostaną przedstawione Radzie Gminy i wójtowi podczas sesji objazdowej Gminy Gorzyce , która odbędzie się 17 maja w sołectwie Gorzyce i nie tylko. Wszyscy dokładnie wiemy że budzet gminy Gorzyce nie jest z gumy, lecz trzeba te tematy poruszać, przedstawiać radzie i wójtowi a sesja objazdowa jest najlepszym rozwiązaniem, radni mogą zobaczyć na żywo w jakim stanie znajduję się to i owo nie tylko w Gorzycach ale w całej gminie. W tedy po przemyśleniach mogą nanieść zmiany w budżecie lub zaplanować coś innego na nastepny rok.


Przydałby się większy parking. Teren pomiędzy GCK i „gazownią” w prawo i za parkingiem kościelnym spełniłby oczekiwania wiernych jak i gości OK w Gorzycach.

Wystarczy zacząć utwardzać sytematycznie rok po roku, materiału jest dużo z remontowanej ulicy Zamkowej.


Sołtys i rada sołecka dokładnie wiedzą, że powiększenie parkingu to nie tylko sprawa Gorzyc ale i Uchlska, Gorzyczek , Kol. Fryderyk bo parafia Gorzyce obejmuje te sołectwa. Wszyscy sołtysi tych sołectw powinni się zaangażować w ten temat.

Teren za GCK ładnie wygląda lecz nie pomyślano o jego odwodnieniu(studzienka jest) no i firma która robiła chodniki wokół budynku OK uszkodziła kabel doprowadzający prąd do placu zabaw. Za to pozytyw, będzie siłownia na wolnym powietrzu, pięć urządzeń do ćwiczeń.

Chyba najważniejszym problemem za GCK jest dodatkowy drugi wyjazd, który poprawiłby bezpieczeństwo. Znajduje się tam rozdzielnia gazu, siedziba PZHGP i jeśliby coś się tam stało nawet miejscowa straż nie przejedzie np. podczas mszy lub imprez (odpust). Są odpowiednie zgody i chęci, lecz brakuje ich tylko ze strony UG Gorzyce – komentuje Ryszard Grzegoszczuk – zapewne finanse lecz to ważna sprawa ta droga – kończy stary sołtys.. To będzie najważniejsza kwestia jaką podejmnie sołtys podczas objazdu Rady Gminy 17 maja. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa.

Parę metrów wykupić (Wstępna zgoda właścicieli terenu też jest), kuria zgodę dała też, materiał jest a w przyszłości drogę połączyć z parkingiem (jeśli powstanie)

Tu będzie chodnik na ulicy Ogrodowej do skrzyżowania z Raciborską.

Droga łącząca DPS z Osinami od strony Olzy, też wymaga poprawy.


Droga ta nie ma swojej nazwy, jednak łączy DPS z Osinami, trochę bergi by uzupełnić dziury i będzie ok. Asfalt to jak na razie w strefie marzeń.

Ta obcinka drzew to już mistrzostwo.


Tak obcinano drzewa by nie uszkodziły lini energetycznej. To także obok DPS na drodze do OSIN.

Zapewne na zlecenie Tauronu. Panowie mieli fantazje podczas obcinania.

A gałęzie wrzucono do rowu. Sołtys posprząta.

To już teren KS Czarnych Gorzyce. Jeszcze w tym roku będzie budowana nowa trybuna. Na obiecane pełnowymiarowe boisko ze sztuczną trawą to poczekamy, mimo obietnic …. (lecz jak to mówią obiecać to nie grzech)

Ale za to będą miejsca parkingowe tuż za salą gimnastyczną i doprowadzony gaz.

To jest zjazd/wyjazd z ulicy Raciborskiej na plac szkolny i teren przy sali sportowej. Tu także parking bardzo potrzebny, miejsca dużo, chociaż z jednej strony – mówią radni sołectwa.

Kolejnym feralnym miejscem jest wjazd/wyjazd do DINO, można by go poszerzyć co najmniej do studzienki. Tu znów problem leży po stronie GDDKiA (ponoć)

Tutaj zostanie zabudowany słupek, by kierowcy nie skracali sobie przejazdu z Rybnickiej na Raciborską obok restauracji Kaman i OPSu.

Rejon OPS – tu zostaną namalowane dwie koperty zabraniające parkowania, pokazuje sołtys.

To juz ulica Piaskowa, rejon odnogi do firmy OLISKO , tu też przydałoby się jej utwardzenie.

To ta sama odnoga, kolejny brak porozumienia lub chęci współpracy. Zapewne dobra cena sprawiłaby że właściele posesji odsprzedaliby UG kawałek tej ziemi. A może jednak coś leży po stronie właścieli ?.
Cóż jak na razie cierpią rolnicy bo muszą do swoich pół jeździć przez Czyżowice lub Osiny.


Wiosenne porządki na skwerku w Gorzycach (skotnica). Bratki posadzone.

Pergole zrobione

I róże posadzone, sołtys działa z radą sołecką na wysokich obrotach.
Po za tymi tematami, które przedstwiono w fotoreprtażu były poruszane inne kwestie np. remontu ulicy Mickiewicza, powiększenia parkingu za Orlikiem, wybrukowania kostką terenu zielonego, pomiędzy Nauticą a Orlikiem – bardzo potrzebne np. podczas Dożynek, ludzie w błocie chodzą. Poruszano temat dokończenia remontu nawierzchni na ul. Piaskowej, budowy kanalizacji (2 etap) i wiele innych tematów. Zobaczymy co czas pokaże i co z tych planów wyniknie.

W objazdowej sesji sołectwa Gorzyce uczestniczyli sołtys Ewald Błaszczok, radni gminy Gorzyce i zarazem radni sołectwa Krzysztof Paloc i Urszula Wachtarczyk oraz Stanisław Sanecznik, Ryszard Grzegoszczyk i Bogusław Jordan

Autor Bogusłąw Jordan
Fot. Bogusław Jordan