GALA NADANIA TYTUŁÓW „CZŁOWIEK O ZŁOTYM SERCU” – Zdjęcia z uroczystości.

0
4744

UROCZYSTA GALA NADANIA TYTUŁÓW „CZŁOWIEK O ZŁOTYM SERCU”, odbyła się dnia 29.09.2018 r. o godz. 17.00 na sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach.

Wyróżnienie to, nie wiąże się z żadnymi gratyfikacjami, jest to honorowy tytuł.


Kapituła Konkursu wyróżniła następujące osoby:

Czesław Hołomek z Osin

Czesław Hołomek – to rdzenny mieszkaniec Osin, potomek najstarszego rodu od wielu wieków osiadłego na osińskiej ziemi. Z zawodu technik mechanik przejął po rodzicach gospodarstwo rolne, które unowocześnił i powiększył areał do 25 hektarów uprawnej ziemi. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę krów mlecznych i trzody. W swoim sołectwie cieszy się wielkim poszanowaniem. Jest to człowiek otwarty dla wszystkich, chętny do każdej pomocy. Zjednał do siebie mieszkańców swoją szczerą bezpośredniością. Czesław to człowiek prawy, dobry i bezkonfliktowy. Mimo wielu obowiązków i ciągłej ciężkiej pracy na gospodarstwie zawsze znajdzie czas dla potrzebującego rady, czy pomocy. Od wielu lat jest współorganizatorem naszych co rocznych sołeckich dożynek, wspierając okolicznościowe ubogacenie ołtarza w naszym kościele płodami ze swoich zbiorów. W po raz pierwszy organizowanych w Osinach Dożynkach Gminnych w 2003 roku, zgodził się być starostą dożynek sponsorując w połowie wypiek kołacza i służąc bezinteresowną pomocą w ich organizacji. W drugich Dożynkach Gminnych organizowanych w 2015 roku ponownie bez wszelkich oporów przyjmuje funkcję i obowiązek starosty dożynek, i tak jak 12 lat wcześniej włącza się w nurt prac związanych z jak najlepszym pokazaniem mieszkańcom naszej gminy naszego wciąż młodego sołectwa. W życiu prywatnym to kochany syn, mąż, ojciec i dziadek radujący się życiem, którą to radością dzieli się z wszystkimi, których ma okazję spotkać. Bo tak po prostu szczerze mówiąc ma do wszystkich otwarte serce.

Stanisław Kołoczek z Bełsznicy

opis Stanisław Kołoczek? od urodzenia mieszkaniec Bełsznicy, wraz z żoną i synami prowadzi firmę transportową. Znajduje jednak czas na zaangażowanie się w działania wszystkich organizacji działających na terenie sołectwa Bełsznica, oraz instytucji i organizacji działających w całej naszej gminie wspierając ich inicjatywy finansowo.
Dzięki jego wsparciu zespół Bełszniczanki może prowadzić próby i występować z nowymi instrumentami muzycznymi. KGW Bełsznica dzięki Panu Stanisławowi pozyskało także pomieszczenie kuchenne w OSP Bełsznica, które wykorzystuje do organizowania spotkań i imprez. Jest człowiekiem, który darzy nas szacunkiem i zawsze może liczyć na jego wszelką pomoc ? tak o nim mówią członkinie KGW Bełsznica. Do nominacji dołączyła się również Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich, ponieważ Pan Stanisław użycza chłodnię, która jest niezastąpiona do przechowywania kołacza dożynkowego dla wszystkich sołectw gminy Gorzyce. Nigdy nie odmawia wsparcia dla lokalnej inicjatywy. Pomaga materialnie, organizacjom działającym na rzecz środowiska. Bełsznickie OSP zawdzięcza Panu Stanisławowi zakup wozu strażackiego dla OSP, także przekazuje swój 1% podatku dochodowego. Pan Stanisław od wielu lat wspiera także imprezy gminne, był jednym ze sponsorów Dni gminy Gorzyce oraz jednym z głównych sponsorów dożynek w Bełsznicy. Materialnie i rzeczowo wspiera także sportowców z Bełsznicy.
Wszędzie tam gdzie wspiera lokalną inicjatywę, robi to z sercem i bezinteresownie dla dobra swojej lokalnej społeczności.
Niniejszy wniosek jest wyrazem uznania mieszkańców sołectwa Bełsznica i gminy Gorzyce.


Magdalena Paloc z Czyżowic

Magdalena Paloc ? rodowita czyżowianka, pochodząca z tradycyjnych czyżowickich rodzin Adamczyków i Machników jest żoną Alojzego Paloca, również czyżowianina, i matką trojga dzieci – Małgorzaty, Marka, Natalii, a także babcią trojga wnucząt.

Od młodzieńczych lat Jej pasją jest muzyka i śpiewanie. Już jako trzynastolatka śpiewała w kółku muzycznym, po czym, jako solistka kontynuowała swoją karierę muzyczną w kultowym dla czyżowian zespole ?Wajdeloci?. W 1972 r. będąc uczennicą szkoły podstawowej wstąpiła w szeregi czyżowickiego chóru Moniuszko. Wówczas to przy chórze działała sekcja dziecięca wspaniale uzupełniająca i uatrakcyjniająca koncerty chóru. W chórze pozostała do dzisiaj. Dysponując pięknym i mocnym głosem jest filarem chórowych sopranów. Często wykonuje również partie solowe .Poza obowiązkami śpiewaczymi, angażuje się w najróżniejsze sprawy organizacyjne chóru. W latach 1994 ? 2000 była bardzo aktywnym członkiem zarządu ? w roli v-ce prezesa chóru, a będąc również w tym czasie kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury organizowała koncerty oraz różne okolicznościowe imprezy dla wszystkich mieszkańców Gminy Gorzyce oraz imprezy biesiadne, wycieczki itp. dla członków zespołu .
Od 1988 r. trwała budowa oczekiwanego przez czyżowian Wiejskiego Domu Kultury. W 1993 r. nastąpiło jego otwarcie, a pierwszym kierownikiem została właśnie pani Magdalena Paloc. Docenić należy jej wysiłek i zaangażowanie w zagospodarowanie terenu wokół tego obiektu oraz dbanie o jego pierwsze wyposażenie.
Jako kierownik WDK oraz członkini społecznego komitetu budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej, angażowała się w organizację, na terenie WDK i w muszli koncertowej, 5 dużych festynów połączonych z biegami ulicznymi, z których dochód był przeznaczony na budowę sali gimnastycznej.
Będąc miłośniczką muzyki i śpiewu, w roku 1998 r. była inicjatorką i współzałożycielką grupy śpiewaczej ?Czyżowianki?, działającej przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, a obchodzącej w tym roku 20 – lecie swojego istnienia.
Dzięki pomysłowości pani Magdy Paloc powstało kilka przedstawień teatralnych prezentowanych przez ?Czyżowianki? w trakcie wielu gminnych i powiatowych uroczystości m.in. ?Od przedszkolaka do szkoły?, ?Kopciuszek?, ?Czerwony Kapturek?, ?O złotej rybce? . Skecze i przedstawienia bawiły i rozśmieszały zebraną publiczność. Dzięki swoim zdolnościom manualnym wykonała nowe korony dla zespołu oraz przez wiele lat współtworzyła palmy wielkanocne i korony dożynkowe.
Jako wielbicielka śląskich tradycji reprezentowała z sukcesem wraz z koleżankami gminę Gorzyce na Festiwalu Kołocza w Żorach oraz na Festiwalu Moczki w Wodzisławiu Śląskim.
Po reorganizacji ośrodków kultury, od 2000 do marca 2004, pełniła funkcję dyrektora WDK Gorzyce. Wówczas też powstał z Jej inicjatywy zespól kameralny ?Sexett? i chór ?Melodia? w Osinach.
Swoje zamiłowanie do muzyki przekazała córkom ? Małgorzacie i Natalii. Małgorzata jest nauczycielką muzyki i dyrygentką chóru, zaś Natalia (obecnie studentka) ukończyła szkołę muzyczną i występowała w chórze gimnazjalnym Druha Jana oraz w chórze Moniuszko.
Pani Magdalena Paloc była w grupie inicjatywnej powstania UKS ?Sparta? Czyżowice oraz współorganizatorką pierwszych, konkursowych biegów na orientację.

Jest również aktywnym członkiem innych organizacji działających na rzecz rozwoju sołectwa i integracji jego mieszkańców tj. Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej ?Perspektywa?. Od 6 lat jest członkiem zarządu SAL. Tutaj właśnie, w ?Perspektywie?, od kilku lat z wrodzoną energią prowadziła kilka edycji festynów rodzinnych ?Wesołe Czyżowice? połączonych ze ?Zjazdem na byle czym?.
Dzięki talentowi organizacyjnemu i temperamentowi poprowadziła też kilka Jarmarków Bożonarodzeniowych oraz okolicznościowych biesiad.

Jest rzeczą pewną, że cokolwiek zaproponuje się pani Magdalenie Paloc, zawsze się tego podejmie z chęcią i uśmiechem.

Angela Skupień z Bluszczowa

opis Angela Skupień? to aktywna działaczka, inicjatorka wielu przedsięwzięć, to kobieta o wielkim sercu. W Bluszczowie, skąd pochodzi, od wielu lat jest przewodniczącą KGW. Działalność w kole pozwala Pani Angeli podejmować inicjatywy na rzecz sołectwa i gminy oraz realizować swoje pasje. Pani Angela dla lokalnej społeczności cyklicznie organizuje okolicznościowe spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia matki oraz świąt Bożego Narodzenia. Dzięki pozyskaniu sponsora Pani Angeli udało się zakupić stroje ludowe dla Pań nie tylko z koła ale również zespołu Bluszcz.. jako członek rady sołeckiej, kółka rolniczego, LGD Morawskie Wrota angażuje się się w organizację rogowskiej parafiady, dożynek gminnych, festynów rodzinnych, bierze udział w Nocy Świętojańskiej oraz przeglądach palm wielkanocnych. W ramach inicjatywy ?babcia potrafi? zorganizowała dla babć z Bluszczowa warsztaty wikliniarskie i kurs komputerowy.
Pani Angela jest kobietą wielu talentów. W zespole Bluszcz swe umiejętności wokalne prezentuje na różnorodnych konkursach i przeglądach. Nie tak dawno, w Budapeszcie reprezentowała naszą gminę przed polonią węgierską. Jest przywiązana do regionu i lokalnej tradycji. Uwielbia gotować i swoją wiedzą kulinarną dzielić się z innymi. W ramach projektu ?Folkowe Art Akcje? przygotowała i przeprowadziła zajęcia kulinarne. Brała również udział w weilu konkursach poświęconych kuchni regionalnej. Przepisy z kuchni bluszczowianki Angeli na stałe zaś zagościły na łamach gazety ?U Nas?. Bez wątpienia jest więc znakomitą śląską gospodynią, o czym świadczy tytuł laureatki konkursu ?Śląsko gospodyni 2012?. Pani Angela zawsze służy radą i pomocą. Jest otwartą, życzliwą kobietą, która na pierwszym miejscu stawia jedną z najważniejszych wartości ? dobroć. Praca społeczna daje dużo radości i niesie satysfakcję. Dla środowiska lokalnego robi wiele. We wszytko zaś, co czyni wkłada serce, ale to serce okazuje przede wszystkim innym.

Leokadia Wawrzyńczyk z Kol. Fryderyk

opis Leokadia Wawrzyńczyk? dla nas krótko Lodzia jest osobą dobrze znaną nie tylko w naszym sołectwie, ale także w Gminie Gorzyce i poza jej granicami. Od 28 lat do dziś jest aktywną działaczką w miejscowym KGiGW w sołectwie Kolonia Fryderyk. Z ogromnym zaangażowaniem udziela się na rzecz społeczności lokalnej. Bierze czynny udział w organizowanych imprezach mających na celu kultywowanie i pielęgnowanie tradycji regionalnych jak np. wiosenne świętowanie, noc świętojańska, dożynki, odpusty parafialne, pieczenie ziemniaka, kiszenie kapusty, szkubaczki, wigilijni, promowanie produktu lokalnego ? kiermasze.
Bezinteresownie pomaga przy przygotowaniu imprez oraz reprezentuje sołectwo na wszelkich uroczystościach gminnych i kościelnych. Dlatego też dała się poznać jako wybitna gospodyni przy każdej imprezie organizowanej nie tylko w naszym sołectwie. Doskonale dba o swój strój regionalny i bardzo chętnie zakłada go na w/w uroczystości. Pani Lodzia należy do osób niezawodnych i zawsze można na jej pomoc liczyć.
Jako, ze korona dożynkowa jest dla Pani Lodzi hołdem dziękczynnym dla pracy rolników, dlatego z wyprzedzeniem dba o to aby zebrać odpowiednie zboże, by potem wspólnie z innymi członkami z Koła wyplatać koronę i z radością wziąć udział w gminnym korowodzie dożynkowym.
Pomimo tego, że Pani Lodzia wychowała pięciu synów a obecnie pomaga w wychowywaniu wnucząt, to jednak dzięki swej aktywności wznosi się ponad własne sprawy, dostrzega innych, reaguje ze współczuciem i życzliwością a tym samym kształtuje własną osobowość.
Pani Lodzia jest kobietą ambitną, tolerancyjną i zawsze znajdzie wyjście z trudnej sytuacji. Jest pomocna i gdy ktoś prosi ją o pomoc, zawsze stara się pomagać. Jest również przyjacielska i opiekuńcza.

Monika Chojnowska z Rogowa

opis Monika Chojnowska ? pełni funkcję dyrektora ds. Administracji i finansów firmy PREVAC w Rogowie. Jest osobą otwartą i zawsze gotową do współpracy oraz podejmowania inicjatyw lokalnych, poprawiających jakość życia na terenie sołectwa Rogów. Pani Monika społeczności pozwoliła się poznać pełniąc przez kilka lat funkcję Przewodniczącej Rady Rodziców Przedszkola Publicznego w Rogowie. Mocno zaangażowania w sprawy dotyczące poprawy infrastruktury na terenie przedszkola jak i przedsięwzięć wewnętrznych przedszkola, przynosząc radość i uśmiech wychowanków. Działania Pani Moniki doprowadziły do objęcia także funkcji Przewodniczącej rady Rodziców szkoły Podstawowej w Rogowie. Jako inicjator i współorganizator realizuje zamierzone przedsięwzięcia z sukcesem. Przy jej współudziale, wielkim zaangażowaniu i partnerskiej koordynacji w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii szkoły w Rogowie odbył się spektakl teatralny w wykonaniu rodziców uczniów, zrzeszając tym samym społeczność naszego sołectwa, parafii a nawet gminy. Nie jest jej obojętna przyszłość wychowanków naszej społeczności i gminy. Aby wzbudzić zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży organizuje pod okiem fachowców w firmie w której pracuje, lekcje pokazowo ? doświadczalne mające na celu pomóc w wyborze ścieżki kariery zawodowej. Jest pomysłodawczynią projektu mającego na celu zapoznanie dzieci z tematyką pojęć ekonomicznych oraz zasad ich funkcjonowania. Nominowana jest również współorganizatorem charytatywnego biegu parafialnego, gdzie razem z innymi uczestnikami biegła po uśmiech dla dzieci będących w potrzebie. Nie jednokrotnie prywatnie uczestniczy w innych imprezach charytatywnych wspierając ościenne organizacje i osoby prywatne. Pani Monika to dusza towarzystwa, dobry kierownik grupy, partner do pracy i rozmowy a przede wszystkim wspaniały człowiek ? przyjaciel, angażująca się w życie kultury i oświaty oraz niosąca bezinteresowną pomoc potrzebującym. Dlatego zaangażowanie Moniki w przedsięwzięcia na rzecz naszego społeczeństwa, jej wielka życzliwość, otwartość i poświęcenie swojego czasu dla dobra innych zasługują na uznanie.

Irena Sauer z Turzy Śl.

Irena Sauer – urodzona 1 lutego 1935 roku w Jejkowicach na Górnym Śląsku ? nauczyciel, folklorysta, animator, metodyk kultury w zakresie programowania, upowszechniania i krzewienia amatorskiego ruchu artystycznego. Instruktor kategorii ?S? (specjalnej) amatorskich zespołów teatralnych, muzycznych i folkloru; autorka tekstów, muzyki, scenariuszy, widowisk estradowych opartych na kulturze regionu oraz ich reżyser (m.in. ?Jak łostatki, to łostaki z grzebanim basa?, ?W oczekiwaniu na Dziecionteczko Nadzieje?, ?Babski Comber?, ?Złote Gody u Zeflika?, ?Przi łodpuście?) Kierownik artystyczny Rodziny Seniorów, ?Nie dejmy sie?, przed laty kierownik grupy wokalnej ?Jaskólinki? przy Zespole Pieśni i tańca Vladislavia, członek Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej Wojewódzkiego Oddziału w Katowicach, od 1970 rku prezes i główny organizator działalności TKT w rejonie Wodzisławia Śląskeigo. W 2009 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą specjalną ?Za całokształt działalnosci artystycznej? (2009), a także: złotą odznaką ?Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego?, ?Zasłużonego Działącza Kultury?, ?Za krzewienie polskiego słowa na Ziemiach Odzyskanych?, Nagrodą Powiatu Wodzisławskiego w Dziedzinie Kultury (2014). posiada również złotą Odznakę TVP za krzewienie wiedzy i organizację 101 Klubów Miłośników Teatru Telewizji w powiecie wodzisławskim. Laureatka I miejsca VII Juwenalii III Wieku w Warszawie w kategorii ?proza? (2014). teksty literackie publikowane są w miesięczniku Gminy Gorzyce ?U Nas? oraz czytane w Radiu Piekary i radiu Katowice. Doradca metodyczny i współpracownik ośrodka Kultury w Gminie Gorzyce i Wodzisławiu Śl. Autorka trzech tomików z autorskim opracowaniem utworów ludowych.
Absolwentka Zaocznego Studium Nauczycielskiego w Raciborzu na kierunku muzyka, śpiew. Zaocznego Studium Teatralnego w Warszawie przy Centralnej Poradni Amatorskiego Ruchu Artystycznego, Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku pedagogiki kultury. Wieloletni kierownik Powiatowej Poradni Kulturalno-Oswiatowej w Wodzisławiu Śląskim. W latach 1955-1965 kierownik i nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sławikowie. W latach 1975-1991 pełniła funkcję dyrektora Miejskiego Osrodka Kultury w Wodzisławiu Śląskim i kierownika Rejonowej Pracowni Konsultacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Katowicach. Założycielka grupy twórców nieprofesjonalnych ?Misterium? z sekcjami ; poezji, muzyki, fotografii, plastyki, folkloru. W latach 1978-1987 organizator uniwersytetów powszechnych, studiów wiedzy o kulturze rodzinie, problemach prawa pracy, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Organizator i juror licznych przeglądów i konkursów z zakresu kultury słowa, gwary i folkloru.

Stanisław Wycisk z Gorzyc

opis Stanisław Wycisk? Gorzyczanin od urodzenia. Człowiek nie tylko skromny, ale też niezwykle wartościowy dla swojego sołectwa i dla jego mieszkańców. Będąc przez kilka kadencji członkiem Rady Sołeckiej w Gorzycach, dał się poznać jako człowiek ofiarny, na którym można zawsze polegać. Bierze czynny udział w pracach podejmowanych przez Radę Sołecką, służąc przede wszystkim usługą transportową i rzeczową radą. Bierze aktywny udział w przygotowaniach do corocznych Dożynek gminnych. Przyczynił się też swoją pracą i konkretną radą przy powstaniu placu zabaw w Gorzycach oraz przy wielu innych potrzebnych w sołectwie zadaniach. Co roku Pana Stanisława można spotkać przy stawianiu Bożonarodzeniowej choinki na ryneczku w Gorzycach. Kandydat do honorowego tytułu ?Człowieka o Złotym Sercu 2018? Stanisław Wycisk jest też aktywnym członkiem Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Gorzycach, wnosząc do działalności Stowarzyszenia Emerytów wiele przydatnych rad i pomysłów. W swojej działalności społecznej, Stanisław wykazuje się też niezwykłym darem motywacji do działania w swoim środowisku. Wszystko co od wielu lat robi dla sołectwa i mieszkańców robi z wielkim sercem.