Burzliwy przebieg zebrania w Osinach! Henryk Tomala uległ presji, został sołtysem na kolejną kadencję.

1
2998

Henryk Tomala ponownie sołtysem Osin!

Burzliwy przebieg zebrania w Osinach! Henryk Tomala uległ presji, został sołtysem na kolejną kadencję.

Zebranie wiejskie w Osinach otworzył sołtys Henryk Tomala monologiem trwającym prawie godzinę, zanim mieszkańcy przyjęli sprawozdania za ubiegłą kadencję.(jednogłośnie).

Dyskusja nad sprawozdaniami przysporzyła wiele negatywnych emocji. Sołtys Tomala zarzucał wójtowi ze zaniedbuje sołectwo Osiny – … drogi polne są dla rolników a są gorszym stanie niż na poligonie wojskowym… mówił sołtys. Zarzucił także wójtowi gminy Gorzyce że w budżecie na rok 2019 na sołectwo Osiny nie przeznaczono … ani jednej złotówki… i że mu zależy na Osinach bo są nasze – ciągnął dalej sołtys.

Na odpowiedź wójta nie trzeba było długo czekać- …proszę nie kłamać, proszę ważyć słowa i odesłał sołtysa do lektury budżetu gminy w którym jest przeznaczona kwota 2.300 000 zł na remont ulicy Raciborskiej w Osinach – ripostował Daniel Jakubczyk.
Tymczasem w kierunku wójta z sali słychać było okrzyki – najlepiej komuś zarzucać kłamstwo jak się samemu kłamie.
Na pytanie wójta do zgromadzonych czy zdjąć zadanie na wykonanie remontu ul. Raciborskiej z budżetu i przeznaczyć te środki na Osiny – nikt nie odpowiedział.
Remont drogi powiatowej od Gorzyc do Syryni do priorytet dla powiatu i gminy – tu znów z sali padają słowa – … co nas obchodzi droga powiatowa, nas obchodzą drogi w Osinach było słychać.

Proszę nie odwracać kota ogonem – panie wójcie, może źle się wyraziłem chodziło mi o ulice Kolejową i 7 Kwietnia na które są projekty a nic na nich się nie robi. Jeśli poczuł się urażony to przepraszam pana – dodał sołtys Henryk Tomala. Dyskusja w tym temacie została zakończona, zebranie przeszło w zasadniczą cześć – czyli wyboru sołtysa Osin.

Już na początku zebrania obecny sołtys zakomunikował że nie będzie się ubiegać o następną kadencje, co spotkało się z wielkim oburzeniem mieszkańców. Podawani przez sołtysa kandydaci do objęcia tego stanowiska nie wyrażali zgody, sam sołtys także kilkakrotnie odmawiał i zebranie było w patowym miejscu. Doszło nawet do tego, że to Henryk Tomala pytał wójta czy chciałby by on dalej był sołtysem Osin? – odpowiedź wójta prosta, potwierdził hasło z sali – co wójt ma do wyboru sołtysa i ze decyzja należy do zebranych.
Obecny sołtys uległ dopiero po przemowie Tadeusza Skatuły i zgodził się na kandydowanie ponownie na to stanowisko. Głosowanie to już czysta formalność – zgromadzeni wybrali pana Henryka Tomalę jednogłośnie na stanowisko sołtysa Osin

Skład rady sołeckiej Osin:
Irena Biela
Janusz Zegartowski
Marcin Zimoń
Beata Lemańska
Andrzej Michel
Mirosław Budnik

fot. Bogusław Jordan

Obecni na zebraniu goście: Wójt gminy Gorzyce daniel Jakubczyk, przewodniczący RG Gorzyce Piotr Wawrzyczny, radni gminy Gorzyce Beata Lemańska, Katarzyna Koczwara, Krzysztof Paloc, radni powiatowi Tadeusz Skatuła, Józef Sosnecki i przedstawiciel Policji dzielnicowy Artur Skrzyszowski.

1 KOMENTARZ