Bolesław Lenczyk pozostanie sołtysem Kolonii Fryderyk na kolejną kadencję. Co z firmami na byłej bazie?.

0
1730

Bolesław Lenczyk pozostanie sołtysem Kolonii Fryderyk na kolejną kadencję.

Zebranie wiejskie sprawozdawczo-wyborcze było ostatnim w gminie Gorzyce na którym wybierano sołtysa i rade sołecką.
O stanowisko sołtysa ubiegało się 3 kandydatów: obecny sołtys Bolesław Lenczyk, Józef Lankocz i Iwona Matuszek.
Licznie zgromadzeni mieszkańcy w głosowaniu tajnym zdecydowali że na fotelu sołtysa KOL. Fryderyk zasiądzie Bolesław Lenczyk , który otrzymał 52 głosy za z pośród 95 osób głosujących. Józef Lankocz otrzymał 29 głosów poparcia a pani Iwona Matuszek 14.

Do rady sołeckiej weszli:
Teresa Kluczka
Adam Siedlaczek
Edward Szebera
Alicja Lenczyk
Bogusław Konieczny
Ireneusz Szkatuła
Iwona Matuszek

Co z firmami i odpadami na terenie byłej bazy, boimy się o swoje zdrowie – pytali mieszkańcy

Kolejnym tematem i chyba ważniejszym dla mieszkańców był teren byłej bazy a raczej to co tam jest składowane i to co tam ma być przerabiane (piroliza). Mieszkańcy oskarżali urzędników gminy, starostwa a nawet policji ze nikt w tym temacie nic nie robi i że zostają sami w tej sprawie i żądali odpowiedzi.
Wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk I starosta Tadeusz Skatuła tłumacząc się zgromadzonym twierdzili że zrobili i robią co mogą by tą sprawę rozwiązać i mówiąc kolokwialnie pozbyć się tych firm z terenu byłej bazy i że na dzień dzisiejszy mają ręce związane.
Patrząc z boku można stwierdzić że odbijano piłeczkę to do wójta, to do starosty, to do wojewody to do Wojewódzkiego inspektoratu Ochrony Środowiska. Przedstawiciele poseł Glenc także stwierdzili że jest dużo rozbieżności w materiałach jakie otrzymało biuro poselskie a to co otrzymali w starostwie czy mieszkańcy zaangażowani w sprawę i że dysponują materiałami którymi na ich podstawie można sprawę w sądzie wygrać jeśli się ją założy.

Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego jedynym wyjściem?

Rozwiązaniem było by zmiana Planu zagospodarowania przestrzennego – Teraz walczymy z kilkoma firmami a przez to że plan jest zbyt ogólny w każdej chwili mogą tam wejść następne firmy. Zmiana planu zagwarantuje że nic więcej podobnego na tym terenie nie powstanie – mówił wójt .
Lecz zmiana planu może także skutkować tym ze trzeba będzie tym firmom wypłacić odszkodowania za zerwanie umów, tego chcecie, jesteście za zmianą planu ? – pytał wójt.
Odpowiedź była jednoznaczna, większość chce by ten plan zmieniono nie patrząc na koszta jakie poniesie gmina.
Znając naszego wójta, który za swój cel postawił sobie oddłużanie gminy taka decyzja o zmianie planu i ewentualne wypłacanie odszkodowań to woda na młyn. Na pytanie kiedy rada zmieni ten plan – padła odpowiedź, która nie zadowoliła obecnych, że na to potrzeba czasu i nie jest to takie łatwe jak się wszystkim wydaję ale luki trzeba w tym planie pouzupełniać. Mieszkańców poparła radna powiatowa Renata Glenc (pierwszy raz na zebraniu wiejskim na 12 spotkań) mówiąc że ona tez zamiast chodników kosztem nawet odszkodowania woli by te firmy zaprzestały swojej działalności.
Zablokują drogę DK 78 ?
No i jeśli „urzędnicy” się tą sprawą nie zajmą jak najszybciej to zablokujemy drogę krajową nr 78 – mówili przedstawiciele mieszkańców.
Jak sprawa się zakończy będziemy państwa informować, bo to leży na dobru całej gminy Gorzyce, nawet po hasłach naszych władz żeby tej sprawy nie nagłaśniać medialnie.