Zastrzeż PESEL – zrób to elektronicznie lub w urzędzie gminy. W aplikacji dopiero w połowie grudnia.

0
613

*** zobacz makietę***

info: UG Gorzyce
Od 17 listopada 2023 r. jest możliwe zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL elektronicznie – także przy użyciu strony www.obywatel.gov.pl – lub osobiście w siedzibie dowolnej gminy.
W Urzędzie Gminy w Gorzycach można to zrobić w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gorzycach przy ul. Bogumińskiej 13 w godzinach pracy tj. w poniedziałki od 7.30 do 17.00; od wtorku do piątku od 7.30 do 14.00. Tel. 324513056 w. 17,36.

*** zobacz makietę***

Usługa Zastrzeż PESEL umożliwi obywatelom:
Zastrzeżenie numeru PESEL.

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.

Ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL.

Sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy.

Podgląd historii zmian statusu.
*** zobacz makietę***

Jak zastrzec PESEL w mObywatel? W ten sposób zrobisz to dopiero pod koniec roku
Ministerstwo wyjaśniło, że obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe, a nowe przepisy mają to zmienić i zdjąć wspomniany obowiązek z pokrzywdzonych. Od 17 listopada PESEL możemy zastrzec przez stronę gov.pl lub w urzędzie gminy. Taka opcja będzie dostępna również w aplikacji mObywatel, jednak minister cyfryzacji twierdzi, że ta zostanie udostępniona dopiero w grudniu tego roku – o czym poinformował za pośrednictwem platformy X (dawny Twitter).

Od rana duży ruch w naszych serwisach związany ze startem wdrożenia usługi zastrzegania PESEL. Parę ważnych kwestii: na razie usługę można włączyć przez www, w aplikacji mObywatel będzie w połowie grudnia
– czytamy na profilu Janusza Cieszyńskiego.