Krótka ściąga dla pracowników transgranicznych – dojeżdżających i powracających codziennie do pracy w Czechach

0
2102

Krótka ściąga dla pracowników transgranicznych – dojeżdżających i powracających codziennie do pracy w Czechach

Od dn 04.05.2020 między innymi pracownicy transgraniczni zostali zwolnieni z obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Znaczy to że od dzisiaj wszyscy którzy pracują za granicą mogą wrócić do pracy. Jednak muszą spełnić kilka warunków nałożonych przez prawo Polskie oraz kraju do którego Polacy chcą wjechać.
W przypadku granicy polsko-czeskiej obowiązują następujące przepisy:

WYMAGANIA POLSKIE

1. Granicę przekroczyć można tylko na wyznaczonych przejściach granicznych (w naszym przypadku przejścia: Gołkowice, Gorzyczki oraz Chałupki – nowy most. (lista wszystkich dostępnych przejść znajduje się na stronie Straży Granicznej
2. Pracownicy transgraniczni mogą przekroczyć granice po okazaniu zaświadczenia o zatrudnieniu

WYMAGANIA CZESKIE

3. potwierdzenie zatrudnienia wystawione przez czeskiego pracodawcę na druku wg wzoru dostępnego na stronie Ministerstva Vnitra (można poprosić zakład pracy o wystawienie takiego zaświadczenia i przesłanie skanu na wasz adres e-mail, do samodzielnego wydruku)https://www.mvcr.cz/…/vzory-potvrzeni-pro-cestovani-po-dobu… Vzor potvrzení pro přeshraniční pracovníky (CZ / EN)
4. potwierdzony przez lekarza na druku wg wzoru zamieszczonego na stronie Ministerstva Vnitra wynik ujemny testu RT PCR na COVID19(sam wynik z laboratorium nie wystarczy). Wynik testu (przy pierwszym przekroczeniu granicy) nie może być starszy niż 4 dni, potem jest ważny max 30 dni.https://www.mvcr.cz/…/vzory-potvrzeni-pro-cestovani-po-dobu… – Vzor lékařského potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 (CZ / EN / UK)

BADANIE W POLSCE:

Na śląsku można wykonać prywatnie np. w placówce GYNCENTRUM. Koszt takiego badania to 500zł. Aby zrobić taki test należy:
1. Zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej https://covid19.gyncentrum.pl/ .Strona zredagowana w przystępny sposób. Rejestrując się sami wybieramy miejsce oraz godzinę pobrania wymazu. Materiał do Badania pobierany jest w 2 punktach tzw COVID-19 drive thru. Jeden mieści się przy Laboratorium Genetycznym Gyncentrum na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego a drugi w Katowicach ul Kościuszki 229 tuż koło Centrum Handlowego Libero. Po rejestracji otrzymamy na adres e-mail potwierdzenie zawierające nr badania.
2. W wyznaczonym terminie podjeżdżamy pod wskazany adres z nr badania, dowodem osobistym i KARTĄ PŁATNICZĄ (badanie płatne na miejscu TYLKO KARTĄ)– pkt poboru to namiot przez który przejeżdżamy samochodem. Badanie odbywa się bez wysiadania z samochodu i polega na pobraniu wymazu z nosa.
3. Po 48h wynik testu powinien przyjść na nasz adres e-mail
4. powinniśmy wynik potwierdzić u lekarza na formularzu wg wzoru zamieszczonego na stronie Ministerstva Vnitra

link do strony Śląskiej Straży Granicznej: https://www.strazgraniczna.pl/…/8433,Koronawirus-informacje…
informacje można też uzyskać dzwoniąc pod nr tel (33) 854 03 68 tj Wspólna Placówka w m. Chotebuz (Republika Czeska)
Republika Czech 735 61 CHOTEBUZ, ul. Na Skalce 316
(tam jest wspólny pkt kontrolny Straży Granicznej polskiej i czeskiej)

link do strony Ministerstvo Vnitra (na stronie są oba formularze do pobrania)
https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx
https://www.mvcr.cz/…/vzory-potvrzeni-pro-cestovani-po-dobu…

Autor: Dominika Burkiewicz-Dzumyk