Od soboty tylko w maseczkach – zmiany w obostrzeniach.

0
635

Zmiany wprowadzone od 27 lutego

Szef resortu zdrowia poinformował o zmianach w obostrzeniach, które będą obowiązywać od 27 lutego.

Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji. Będą objęte kwarantanną – Jednak nie będzie to dotyczyło osób zaszczepionych dwoma dawkami lub posiadających negatywny wynik testu – wskazał minister Adam Niedzielski

25 lutego rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował, że te regulacje nie będą dotyczyć pracowników transgranicznych. – Te osoby zgodnie z projektem rozporządzenia będą zwolnione z obowiązku posiadania badania (negatywnego wyniku testu na koronawirusa – red.), tak aby mogły faktycznie przekraczać granicę i kontynuować obowiązki zawodowe – powiedział P. Müller.

Od tego dnia zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików. Do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek.

Jak tłumaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii, przyłbica nie zasłania szczelnie twarzy, dlatego patogeny takie jak wirus SARS-CoV-2 mogą się dostawać przez szczeliny.

Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne – mówiła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.